Марія Твардовська :”Архіви – клондайк інформації” 

14.05.2025 | 09:55

У Львівському національному університеті імені Івана Франка триває  Всеукраїнський фестиваль науки – 2025. 12 травня на запрошення доцентки кафедри української преси Тетяни Слотюк на практичне заняття з курсу “Історія української журналістики” завітала студентка першого курсу магістратури факультету журналістики, журналістка інформаційної агенції “ГалІнфо” Марія Твардовська. 

На тематичній зустрічі “Архіви — клондайк інформації” Марія розповіла про свій дворічний журналістський досвід в інформаційній агенції, який спонукав до пошуку нових джерел інформації, зокрема в архівах. Там вона знаходить дані для наповнення новинного ресурсу цікавими фактами, які  охоплять широку аудиторію.

“Архіви стають надзвичайно цінним джерелом інформації, щоб розповідати про минуле у контексті сьогодення. У них можна знайти дані на абсолютно різні теми — від культури та мистецтва до економіки, політики й історії”, — наголосила Марія.

Одним із опублікованих матеріалів на основі архівних даних, який згадала журналістка, — це маловідомий факт про Брест-Литовський мирний договір, в якому, як виявилося, до переговорів долучилася білоруська делегація, однак офіційного визнання вона не отримала.

“З архівами працює не так багато журналістів, тому це — можливість знайти унікальну інформацію”, — зауважила Марія і наголосила, що така форма роботи з  інформацією потребує певної креативності. Також журналістка поділилася досвідом, як зрозуміти, що архівний матеріал вдасться реалізувати в сучасному журналістському тексті, щоб він став цікавим для читачів.

Марія поділилася не лише особливостями роботи з текстом, а й розповіла про процедуру реставрації документів і наголосила на важливості обережної роботи зі документами, які містять історичну та культурну цінність. Також студенти дізналися, що навіть в, здавалось би, нудних і нецікавих темах можна натрапити на справжні скарби історії. Як приклад, Марія пригадала випадок: “Журналісти віднайшли невеликий аркуш із нотами, дещо відмінними від звичного для нас сучасного нотопису. Докладніше знайомство виявило, що це — зразок давнього сакрального твору, який засвідчує унікальний факт існування в Україні високого рівня музичної культури ще в XVI–XVIII століттях”.

На зустрічі студенти дізналися про особливості практичної роботи в читальному залі архіву, про процедуру запису, яка може бути складною через обмежену кількість місць та обсяги інформації, що видаються. А також про використання штучного інтелекту під час розшифрування нечитабельних іноземних текстів. Завдяки використанню кількох ШІ-інструментів редакції вдалося оцифрувати текст старонімецької мови, а завдяки експертці з німецької, змогли якісно перекласти вірш українською.

Марія Твардовська поділилася цінним досвідом роботи з архівами та їхньою адаптацією у журналістський текст. Також вона продемонструвала  вирізки з цікавими новинами, рекламними оголошеннями та знайомствами на сторінках газет, повідомленнями про побут, культуру, вподобання та комічні ситуації, які траплялися у Львові понад 100 років тому. Журналістка наголосила, що сьогодні такі теми дедалі більше цікавлять читачів і мають широке охоплення у соцмережах.

Катерина АНДРІЙЧУК