Саморегулювання медіа – виклик та необхідність сучасності
14 листопада на факультеті журналістики у рамках курсу «Управління медіапроєктами» відбулась онлайн-зустріч із Романом Кіфлюком, національним радником в Україні данської медійної організації International Media Support (IMS). Тема зустрічі – саморегулювання медіа, яке є критично важливим для забезпечення відповідального, етичного висвітлення інформації у різних виданнях. Особливу увагу приділили тому, як ці принципи мають працювати в умовах війни, коли інформація стає стратегічним ресурсом. Захід організувала доцент кафедри української преси Соломія Онуфрів.
Роман Кіфлюк підкреслив, що для журналістів важливо діяти в рамках етичних стандартів, дотримуючись принципів прозорості, правдивості та балансу. У цьому контексті гість також порівняв кодекси етики українських журналістів та іноземних, які формувалися століттями у зовсім інших обставинах. Натомість розвиток української журналістики за часи незалежності був стрімким. Йдеться про формуванням кодексу етики, вільного інфопростору, якісної освіти для журналістів та розвитку медіаграмотності серед громадян.
«Якщо подивитися навіть на ситуацію, яка була 5 років тому і зараз, то ми зробили великий еволюційний крок до становлення якісної медіасистеми. Сказати, що вона в нас повністю жива, ще рано. Для справжньої системи, аби вона вже функціонувала як така, ще треба багато чого зробити. Але ми у цьому напрямку рухаємось набагато швидше, аніж Швеція, яку ми часто ставимо у приклад як успішну країну щодо саморегулювання медіа. Ті питання, які, наприклад, у нас вирішувалися за декілька років, потребували у них кілька десятків років», – поділився Роман Кіфлюк.
Спікер також наголосив, що саморегулювання є інструментом для підтримання незалежності журналістів. Адже саме медійники встановлюють і дотримуються стандартів, що забезпечує їх від тиску з боку держави. Роман Кіфлюк зазначив: «Ми самі створюємо систему, і ключове в цьому – правила, про які ми домовимося. Ми самі зобов’язані дотримуватися цих правил». А тому доцільно стверджувати, що саморегуляція медіа сьогодні є вимогою сучасних обставин російсько-української війни та залишається одним з визначальних аспектів злагодженої, етичної та нормативної роботи медіаспільноти.
Марія Твардовська,
магістрантка факультету журналістики