Відкриття меморіальної таблиці Героєві України Тарасові Матвіїву
6 грудня 2021 року на фасаді факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка відкрили меморіальну таблицю на честь випускника факультету журналістики, командира взводу 24-ої окремої механізованої бригади, Героя України Тараса Матвіїва. На заході були присутні батьки загиблого воїна, студенти, викладачі та адміністрація Університету, представники влади міста, друзі та побратими Героя.
Тарас Матвіїв народився 18 лютого 1989 року у Жидачеві Львівської області. У 2011 році завершив навчання на факультеті журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка. Працював журналістом у львівських та київських ЗМІ, вів блог у виданні «Львівська мануфактура новин». Новітній Герой України був активним учасником Революції Гідності у складі ІІІ-ої сотні Самооборони Майдану, а до грудня 2019 року – депутатом Жидачівської районної ради.
У 2015 році Тарас Матвіїв зголосився стати воїном окремої добровольчої чоти «Карпатська Січ», воював у Пісках. Упродовж останнього року життя Захисник України проходив службу за контрактом у 24-ій окремій механізованій бригаді імені Короля Данила.
Тарас Матвіїв загинув 10 липня 2020 року під Троїцьким, що на Луганщині. Ціною власного життя він врятував від смерті двох побратимів, витягнувши їх із палаючого бліндажу. Указом Президента України від 13 липня 2020 року молодшому лейтенанту Тарасові Матвіїву присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка». Звання Героя України присвоєно за особисту мужність, виявлену в захисті державного суверенітету й територіальної цілісності України, самовіддане служіння українському народові.
Перед офіційним відкриттям меморіальної таблиці до присутніх звернулися батьки Тараса Матвіїва – Тарас Григорович та Валентина Павлівна. Вони висловили подяку усім причетним до організації заходу та пригадали, що їхній син мріяв бути журналістом ще з дитинства. «Ми віримо, що якби не війна, то наш син став би відомим журналістом і втілив би у життя усі свої професійні плани та мрії. Проте найбільшою його мрією була перемога України, українські Крим та Донбас. Тому, жертвуючи своєю кар’єрою і своїм власним життям, він вирушив захищати Батьківщину. Тепер однією з його ідей – виданням книги роздумів і спогадів Тараса – займаємось ми із батьком Тараса. Дякую усім, хто сьогодні прийшов і давайте працювати над тією найбільшою мрією Тараса – перемогою України», – наголосила мати Героя Валентина Павлівна.
Надалі капелан отець Михайло Греділь здійснив чин освячення меморіальної таблиці та закликав усіх присутніх помолитися за душі загиблих захисників України і зберігати пам’ять про них у своїх серцях.
До слова запросили першого заступника міського голови Львова Андрія Москаленко. «Я не був особисто знайомий з Тарасом, але фільм про нього мене дуже вразив. Вразив настільки, що перебуваючи в Брюсселі та презентуючи Львів у фіналі конкурсу на Молодіжну столицю Європи, я розповів журі про Тараса, як одного з видатних, зразкових молодих львів’ян. Це честь – бути випускником Львівського університету, в якому навчався Тарас, це честь – бути співмешканцем міста, яке хотів робити кращим Тарас», – зазначив Андрій Москаленко.
До присутніх звернувся Ректор Львівського національного університету імені Івана Франка професор Володимир Мельник. «Тарас Матвіїв та інші Герої України віддали свої життя за те, аби Україна загалом та Університет зокрема продовжували творити свою історію. Тепер на нас покладена відповідальність свою щоденну роботу співміряти з тим великим подвигом, який сотворив кожен захисник нашої держави, та думати, як правильно будувати майбутнє. Я схиляю голову перед батьками Тараса Матвіїва за те, що виховали не просто сина, а Великого Українця», – акцентував Володимир Петрович.
Спогадами про Тараса Матвіїва як наполегливого та талановитого студента поділився декан факультету журналістики професор Іван Крупський, розповівши про його життєвий шлях та героїчний подвиг. «Тарас Матвіїв – Герой. Він навіки залишиться в наших серцях, в історії нашого факультету та нашого Університету», – зазначив Іван Крупський. А доцентка кафедри зарубіжної преси та інформації Ольга Квасниця додала, що «ми маємо щастя читати лекції, бути в аудиторіях Університету тільки завдяки таким людям як Тарас Матвіїв – лицарям вчинку. Наше завдання – пам’ятати їхній подвиг і передавати цю пам’ять наступним поколінням».
До присутніх також звернулася лауреатка відзнаки пам’яті Тараса Матвіїва, студентка магістратури факультету журналістики Яна Шекеряк, закликавши усіх колег мати власну громадянську позицію, високі моральні цінності і пам’ятати, що своєю професією журналісти здатні змінювати світ.
Спогадами про Тараса Матвіїва поділилися його побратими – боєць добровольчого батальйону ОУН, координатор ГО «Суспільство майбутнього» у Львові Антон Петрівський та боєць окремої добровольчої чоти «Карпатська Січ» Богдан Федун. Вони пригадали своє знайомство з Тарасом, розповіли про його мрії і плани, якими він часто ділився, та наголосили на тому, що для кожного з нас пріоритетними повинні бути моральні принципи та цінності. «Давайте жити так, аби Героям не було соромно за нас», – підкреслив Богдан Федун.
На завершення заходу до присутніх студентів факультету журналістики звернувся випускник факультету журналістики, депутат Львівської міської ради, ветеран російсько-української війни та ведучий події Ігор Шолтис: «Ваше завдання – показувати цю таблицю майбутнім першокурсникам, розповідати їм, хто такий Тарас Матвіїв. І щоразу, коли Ви чутимете, що хтось розмовляє мовою окупанта – підведіть їх до цієї таблиці. І зробіть це стільки разів, стільки потрібно, аби люди відчували відповідальність за те, в якому місці вони навчаються, за те, що вони мають честь перебувати у аудиторіях, в яких навчався Герой України Тарас Матвіїв!».