Скленар Ігор Михайлович
Посада: доцент кафедри теорії і практики журналістики
Науковий ступінь: кандидат наук з соціальних комунікацій
Вчене звання: доцент
Телефон (робочий): (032) 239-46-83
Електронна пошта: Ihor.Sklenar@lnu.edu.ua
Профіль у Google Scholar: scholar.google.com.ua
Профіль ORCID: orcid.org
Профіль у Web of Science (Publons): www.researcherid.com
Наукові інтереси
аналітична журналістика (друковані ЗМІ, інтернет-видання), релігійна преса, релігійна тематика в ЗМІ.
Вільно володіє польською, німецькою мовами, на початковому рівні ‒ італійською
Курси
Публікації
Навчальні посібники:
1.Скленар І. Історія видавничої справи та редагування: навч.посіб./ Cкленар І. М., Лозинський М. В. – Львів: Видавничий центр ЛНУ ім. І.Франка, 2014. – 192 с.
Публікації :
- Sklenar I. М. Prawda i роstprawda w dziennikarstwie (refleksje na temat filmu Agnieszki Holland „Obywatel Jones” (2019) / Ihor Sklenar // Media i Spoleczeństwo: czasopismo naukowe. – Nr. 12. – Bielsko-Biała: Wydawnictwo Wydziału Humanistyczno-Społecznego oraz Wydziału Zarządzania i Transportu Akademii Techniczno-Humanistycznej. – 2020. – S. 68 – 76.
- Скленар І. М. Якою є ціна правди у професії журналіста? (рефлексії довкола фільму Агнєшки Голланд) [Електронний ресурс] / Ігор Скленар // Сайт факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка. – Режим доступу до статті: https://journ.lnu.edu.ua/news/yakoiu-ie-tsina-pravdy-u-profesii-zhurnalista-refleksii-dovkola-odnoymennoho-fil-mu (Дата звернення: 14.10.2020).
- Скленар І. М. «Нам страшенно бракує аналітики на релігійні теми, яка би опиралася на фахову експертну думку»: інтерв’ю з о. Юрієм Блажиєвським [Електронний ресурс] / Ігор Скленар // Сайт risu.ua ‒ Режим доступу до статті: https://risu.ua/otec-yuriy-blazhiyevskiy-quot-nam-strashenno-brakuye-analitiki-na-religiyni-temi-yaka-bi-opiralasya-na-fahovu-ekspertnu-dumku-quot_n104512 (Дата звернення: 14.10.2020).
- Скленар І. М. Наукові і науково-популярні книги про Митрополита Андрея Шептицького як джерельна база для журналістикознавців (2015-2019) / Ігор Скленар // Вісник Львівського університету. Серія Журналіcтика. – 2020. – Вип. 48. ‒ С. 31 – 39.
- Скленар І. М. Нові форми інформаційної взаємодії масмедіа УГКЦ в суспільному контексті під час пандемії коронавірусу/ Ігор Скленар // Український інформаційний простір: науковий журнал. – Ч.1. – К.: КНУКіМ, 2021. – С.105–118.
- Скленар І. М. Місія часопису «Християнський Голос» в діаспорі (за матеріалами публіциста Зенона Пеленського) / Ігор Скленар // Український інформаційний простір: науковий журнал. – Ч.1. – К.: КНУКіМ, 2022. – С. 198-210.
- Скленар І. М. Часопис «Християнський Голос» (Мюнхен) в післявоєнний період: історія, тематична палітра, провідні автори і публіцисти / Ігор Скленар // Вісник Львівського університету. Серія Журналістика. – 2022. – Вип. 51. – С. 34–45.
- Скленар І. М. З часу повномасштабного вторгнення Росія цілеспрямовано знищує об’єкти культури і релігії / Ігор Скленар // Сайт «Фотографії старого Львова». – 20.03.2022. URL: https://photo-lviv.in.ua/z-chasu-povnomasshtabnoho-vtorhnennia-rosiia-tsilespriamovano-znyshchuie-ob-iekty-kultury-irelihii/?fbclid=IwAR3Tm02kym5ieHYjPqoV49mUgmuDlietJha89DlWSec7jScSq1B3dUPjWg
- Скленар І. М. Країну-агресора блокують на культурному рівні і закликають не проводити 45-ту сесію ЮНЕСКО в рф / Ігор Скленар // Сайт «Фотографії старого Львова». – 02.04.2022. URL: https://photo-lviv.in.ua/krainu-ahresora-blokuiut-nakulturnomu-rivni-i-zaklykaiut-ne-provodyty-45-tu-sesiiu-yunesko-v-rf/
- Скленар І. М. Нова статистика про втрачені і пошкоджені об’єкти культури внаслідок рашистських обстрілів і авіаударів / Ігор Скленар // Сайт «Фотографії старого Львова». – 10.04.2022. URL: https://photo-lviv.in.ua/nova-statystyka-pro-vtracheni-i-poshkodzheni-ob-iekty-kultury-vnaslidok-rashystskykh-obstriliv-i-aviaudariv/
- Скленар І. М. Мінування довкола «Кам’яної могили», вивезення цінних полотен з Маріуполя – нові злочини московитів / Ігор Скленар // Сайт «Фотографії старого Львова». – 28.04.2022. URL: https://photo-lviv.in.ua/minuvannia-dovkola-kam-ianoi-mohyly-vyvezennia-tsinnykh-poloten-z-mariupolia-novi-zlochyny-moskovytiv/
- Скленар І. М. Пошкодження і руйнування культурних та релігійних об’єктів у світлі нових цифр та резонанс в Європі / Ігор Скленар // Сайт «Фотографії старого Львова». – 08.05.2022. URL: https://photo-lviv.in.ua/poshkodzhennia-i-ruynuvannia-kulturnykh-ta-relihiynykh-ob-iektiv-u-svitli-novykh-tsyfr-ta-rezonans-v-yevropi/
- Скленар І. М. Відновлена дерев’яна церква у селі Жирівка, або як спільними зусиллями збережено унікальний храм на Львівщині / Ігор Скленар // Сайт «Фотографії старого Львова». – 25.08.2022. URL: https://photo-lviv.in.ua/vidnovlena-derev-iana-tserkva-u-seli-zhyrivka-abo-iak-spilnymy-zusylliamy-zberezheno-unikalnyy-khram-na-lvivshchyni/
- Скленар І. М. Нові форми комунікації медіаресурсів УГКЦ під час пандемії коронавірусу в 2020 році / Ігор Скленар // Перспективи і тенденції розвитку ЗМІ в Україні та світі : збірник матеріалів звітної наукової конференції за 2020 рік (секція «Журналістики») / упоряд. Андрій Яценко. ‒ Львів: Простір-М, 2021. ‒ С. 14–17.
- Скленар І. М. Часопис «Християнський Голос» (Мюнхен) в післявоєнний період (1940-1950-ті рр.): штрихи до історії, редактори і знакові публіцисти / Ігор Скленар // Звітна конференція факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка за 2022 рік : Актуальні проблеми сучасного журналістикознавства, Львів, 04-05 лютого 2022 року. – Львів : Простір-М, 2022. – С. 13–15.
Біографія
Народився в 1975 р. В 1992 році здобув повну середню освіту в СШ № 85 м. Львова. Навчався на факультеті журналістики Львівського національного університету ім.І.Франка. В 1997 році здобув диплом за спеціальністю «журналістика». В 1998-2001 рр. навчався в аспірантурі факультету журналістики ЛНУ ім. І. Франка. В 2001-2005 рр. – асистент кафедри української преси ЛНУ ім. І. Франка. В 2005-2010 рр. – асистент кафедри теорії і практики журналістики ЛНУ ім. І. Франка.
З 2011 року і по сьогодні – доцент названої кафедри.
В 2009 р. в Інституті журналістики Київського національного університету ім. Т. Шевченка захистив кандидатську дисертацію на тему «Cучасна релігійна преса України: типологія, характеристика, домінанти». В 2013 році здобув вчене звання доцента.
В науковому доробку – більше 20-ти опублікованих статей у фахових наукових виданнях, також навчальний посібник «Історія видавничої справи та редагування» у співавторстві з М.В.Лозинським (Львів.2014.192 с.).
В 2016-2019 рр. був відповідальним секретарем наукового періодичного видання «Вісник Львівського університету. Серія журналістика».
Журналістська та редакторська діяльність.
Періодика УГКЦ. Під час навчання на факультеті журналістики дописував до греко-католицького журналу «Місіонар» (ЧСВВ), де й залишився працювати кореспондентом, в 2002-2005 рр. – відповідальний секретар цього часопису. Окрім цього, був літературним редактором видавництва «Місіонер» – редагував книги на богословську та історичну тематику. В 1997-2005 рр. вийшло друком більше 210 публікацій у названому вище журналі, а також в інших греко-католицьких виданнях – журналі «Світло» (провінція отців василіан у Канаді), газеті «Арка», журналі «Патріярхат». Деякі публікації вийшли друком під псевдонімами Ігор Яремко, Ігор Мандрівний.
В 2013-2018 рр. був членом редакції журналу «Скинія» ‒ двомісячника, присвяченого щоденній духовності і водночас літературним редактором більше ніж 30-ти чисел.
Суспільно-політична преса. У студентські роки і в період роботи у видавництві «Місіонер» (кінець 90-х – початок 2000-их) писав для львівських газет «За вільну Україну», «Львівська газета», «Поступ», журналу «Діловий вісник».
Релігійні інтернет-видання. З 2006 року дописує до інтернет-видання «Релігійно-інформаційна служба України», зокрема, опубліковано більше 80-ти матеріалів в рубриках «Релігійне краєзнавство», «Записки мандрівників», «Релігія і мас-медіа», «Блоги» та ін.
Частина краєзнавчих матеріалів із сайту РІСУ лягла в основу науково-популярної книги «Василіянські монастирі Західної України» у співавторстві з Володимиром Морозом, Віктором Заславським (Тернопіль, 2015, 211 с.). В 2018-2019 рр. працював експертом з моніторингу на сайті РІСУ, в 2020 році перекладав з польської мови новини. Інші веб-ресурси.
Статті на історико-краєзнавчу тематику публікують на сайті «Фотографії старого Львова». Веде власний власний відеоблог на Youtube
Методичні матеріали
1) «Теорія і методика журналістської творчості»
Курс зорієнтовує студентів на розуміння теоретичних основ розділу «Аналітичні методи відтворення дійсності», виробляє в слухачів курсу розуміння методики підготовки аналітичних текстів для періодичної преси та інтернет-видань. В межах дисципліни слухачі виробляють здатність до критичного аналізу публікацій в періодиці, на сайтах, до формування теоретичних узагальнень, формулювання висновків, висування гіпотез, тощо, що є основою аналітичних методів у журналістиці.
Матеріали до курсу:
- Здоровега В.Й. Теорія і методика журналістської творчості. – Львів, 2005. – 325 с.
- Ів Аньєс. Підручник із журналістики. – К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2013. – 544 с.
- Михайлин І. Журналістика як всесвіт: вибрані медіадослідження / І. Л. Михайлин. — Х.: Прапор, 2008. ‒ 512 с.
Інформаційні ресурси:
1.Сайт Національної Спілки журналістів України: http://nsju.org/
2.Сайт «Детектор медіа»: https://detector.media/
- Сайт «Медіалаб»: https://medialab.online/
2) Феноменологія друкованого тексту
Курс зорієнтовує студентів на розуміння природи і місії друкованих медіа, їх феномену з поміж інших типів медіа. В межах дисципліни слухачі виробляють здатність до критичного аналізу публікацій в періодичній пресі, до формування теоретичних узагальнень, висування гіпотез, формулювання та обґрунтування концепцій щодо перспектив ринку преси в Україні та Європі.
Матеріали до курсу:
- Здоровега В.Й. Теорія і методика журналістської творчості. – Львів, 2005. – 325 с.
- Ів Аньєс. Підручник із журналістики. – К.: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», 2013. – 544 с.
- Михайлин І. Журналістика як всесвіт: вибрані медіадослідження / І. Л. Михайлин. — Х.: Прапор, 2008. ‒ 512 с.
4.Срібняк І. Історія журналістики (XVIII-XX ст.). – Київ: Києво-Могилянська академія, 2013.
5.Михайлин І. Розвиток науки про соціальні комунікації в Україні: історія журналістикознавства // Вісник Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. – 2010. –№ 903 – Серія: Соціальні комунікації. – Вип. 2. – С. 61–84.
Допоміжна
1.Павло Казарін та Вахтанг Кіпіані – про минуле та майбутнє української журналістики // Детектор медіа. – 03.06.2020. – Режим доступу до статті: https://detector.media/community/article/177679/2020-06-03-pavlo-kazarin-ta-vakhtang-kipiani-pro-minule-ta-maibutne-ukrainskoi-zhurnalistiki/
- Довженко О. Чому ми втрачаємо людей // Сайт «Медіалаб». – 10.09.2019. – Режим доступу до статті: http://medialab.online/news/benteha/
3.Ґонтлетт Д. Шість принципів розумної журналістської освіти // Сайт «Телекритика». ‒ Режим доступу до статті: http://osvita.mediasapiens.ua/mediaprosvita/education/shist_printsipiv_rozumnoi_zhurnalistskoi_osviti/
3) Менеджмент у релігійних ЗМІ
Курс зорієнтовує студентів у панорамі релігійних ЗМІ України, їх типології, специфіці видань на ринку, аудіо- й веб-візуалізація, тощо), дає розуміння особливостей діяльності релігійних ЗМІ у ділянці менеджменту (зв’язок з потенційною аудиторією, основні засоби менеджменту, тощо). В межах дисципліни студенти виробляють здатність до формування теоретичних узагальнень, висування гіпотез, формулювання та обґрунтування концепцій щодо перспектив релігійниї ЗМІ України та Європи.
Матеріали до курсу:
1.Бойко А. А. Релігійна журналістика : підручник – К. : “Київський університет”, 2016. – 307 с.
2.Скленар І. Церква і засоби масової інформації // Вісник Львівського університету: серія журналістика. – Львів, 2001. – Вип.21. – С. 218-224.
3.Сучасний медіа-менеджмент в друкованих ЗМІ: Шляхи роздержавлення української преси: Вид. 2-ге, доповн. та виправлене / За ред. В. Іванова та Н. Ланге. – Київ: ЦВП, АУП, 2008. – 412 с.
Допоміжна
1.Чорноморець Ю. Позиціонування Церкви в інформаційному просторі: проблеми доби постмодернізму [Електронний ресурс] // РІСУ. – Режим доступу до статті: http://risu.org.ua/ua/index/expert_thought/open_theme/47693/
2.Релігійні організації в Україні (станом на 1 січня 2019 р.) // РІСУ. – Режим доступу: https://risu.org.ua/ua/index/resourses/statistics/ukr_2019/75410/
4) Менеджмент у видавничій справі
Курс зорієнтовує студентів у поняттях «менеджмент», «управління», розгляд їх в контексті менеджменту у редакційно-видавничій справі, зокрема для підготовки періодичного видання; вивчення основ законодавства про видавничу справу в Україні; розгляд процесу заснування видавництва та структури видавничої організації; з’ясування відносин видавництва із поліграфічними підприємствами та реалізаторами друкованої продукції.
Матеріали до курсу:
1.Гутиря І. І. Економіка засобів масової комунікації: Навч. посібник. / За ред. Різуна В. В. – К.: Інститут журналістики, 2002. – 122 с.
- Тимошик М. Видавничий бізнес. – К., 2005. – 328 с.
3. Видання. Основні види: Терміни та визначення. ДСТУ 3017-95. – К.: Держстандарт України, 1995. – 46 с.
Розклад
Сторінка розкладу викладачів не знайдена!