Кафедра зарубiжної преси та iнформацiї

  • Про кафедру
  • Стратегія
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Дослідження
  • Новини

Про кафедру зарубіжної преси та інформації

Кафедра зарубіжної преси та інформації заснована у 1993 році. 1995 року відбувся перший випуск спеціалізації «Міжнародна журналістика». Відтоді сформовано школу світоглядної публіцистики, яка продовжує традиції Миколи Шлемкевича (1894–1966) – українського філософа і публіциста, видатного громадсько-політичного діяча.

З понад 350 випускників спеціалізації «Міжнародна журналістика», яка була чинна до 2019 р., до впровадження державного стандарту спеціальності 061 – Журналістика на бакалавраті, 37 працює викладачами факультетів і відділень журналістики у Львові, Ужгороді, Черкасах, Тернополі, Рівному, Києві, а також на інших кафедрах ВНЗ України; 16 – на загальноукраїнських каналах телебачення та радіо в Києві, 12 – в українських виданнях за кордоном, 4 випускники кафедри є кореспондентами «Радіо Свобода», «Німецька Хвиля», «Бі-Бі-Сі». Випускниця і колишня викладачка кафедри, к. н. соц. комун. Ганна Гопко – народний депутат України VIII скликання, Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах.

У своїй роботі колектив кафедри керується кількома засадничими принципами:

  1. Світом рухають ідеї, а не інтереси. Маємо повернутися до визначального орієнтиру: історія є місцем дозрівання правди; усі зусилля та шляхетні наміри людини зосібна, спільнот в цілості реалізуються лише тоді, коли вони відповідають божественному планові історичного процесу.
  2. У найпродуктивнішому, найперспективнішому вимірі досвід світової журналістики визначає засада місійності «влади правди», пріоритет макротексту, що прояснює і пояснює явища, події, не зупиняється на матеріалізмі фактів. 
  3. Порозумінню між людьми й народами, підвищенню моральних та інтелектуальних стандартів особистості, націй, вибудовуванню вищих сенсів буття може сприяти насамперед така журналістика, яка орієнтується на плідну спадщину всіх народів, крім країни-агресора, моральний тип мислення (людина людині – брат), а не лише сповідує раціональний підхід (успіх і ефективність).
  4. Діапазон свободи як істини, виелімінування комерціалізації та монополізації, несумісних сутнісно з духовною сферою, якою повинна бути справдешня журналістика (зразків такої журналістики чимало в кожній країні), неодмінно допоможуть зберегти високі пласти інтелектуальної оснащеності, моральної відповідальності за слово, яке має визволяти, а не поневолювати, допомагати вибудовувати кращий світ – духовності, автентичної культури народів, вартісного солідаризму, відповідальності за довкілля й за гармонійне співжиття майбутніх поколінь.
  5. Підготовка журналістів у вищій школі має спиратися на фундаментальні засади. Ми поділяємо ту думку, що журналіст – насамперед людина місії, апостол істини, речник правди-справедливості, а не лише медіа-працівник (реєстратор фактів, подій, явищ). 
  6. Українська журналістика в публіцистичному вияві завжди діяла на найвищих орбітах світової культури, політичної філософії держави, громадянського суспільства. Україна в контексті Європи була одним із зачинателів світоглядної публіцистики, починаючи від Мономахового «не лютувати словом» до Шевченкової та Франкової «святої правди» й аж до «маєстату слова» Євгена Сверстюка. Отже, глибоко засвоюючи досвід класичної європейської та світової журналістики в цілості, кафедра намагається «віднайти майбутнє» нашого фаху, який в епоху мультимедійності нерідко втрачає своє соціальне призначення, шляхетне покликання та ефективність у сенсі удосконалення людини як Боготвірного феномену.

Освіта завжди передбачає необхідність передавання від старшого покоління молодшому структурно організованої відповідальної картини суспільно-історичного і культурного розвитку. Прагнемо синтезувати найкращі взірці специфічних програм навчання, які впродовж останніх ста років домінували в колі європейської культури: літературний, політичний, суспільний, соціологічний, комерційний, психологічний. 

Орієнтуємося на розширення кордонів знання й розуміння, сполучення навчання з дослідженнями.

Співробітники

професор, завідувач (сумісник)ЖИТАРЮК Мар'ян Георгійовичпрофесор, завідувач (сумісник)
професорЛОСЬ Йосип Дмитровичпрофесор
доцентКВАСНИЦЯ Ольга Юріївнадоцент
доцентЛИЛЬО Тарас Ярославовичдоцент
доцентМЕЛЬНИК Андрій Петровичдоцент
доцентМЕЛЬНИК Юрій Ігоровичдоцент
доцентХОМЕНКО Тетяна Миколаївнадоцент
асистентБАЛДА Тарас Романовичасистент
асистентДАВИДЧАК Христина Миронівнаасистент
асистентРАШКЕВИЧ Микола Миколайовичасистент
старший лаборантФІАЛКОВИЧ Ярослава Пилипівнастарший лаборант

1 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

 

Силабуси

sylabus-Zhytaryuk-Gariachi-tochky 2022

силабус-екстремальна-журнал2022

Sylabus_Kvasnytsia_ZMI-JAPONIJI

Sylabus-KhomenkoT-Deontolohia-zhurnalistyky

Sylabus-KhomenkoT-Istoriia-ukrainskoi-kultury

Sylabus-KhomenkoT-KvasnytsiaO-Istoriia-svitovoi-kultury

Sylabus-Kvasnytsia-O-TEORIA-KOMUNIKATSIJI

sylabus-Los-Zarubizhna-presa

Sylabus-LosY-Radio-Svoboda 2023

Sylabus-LosY-Vydatni-postati

sylabus-lylio-Natiology-Information

Sylabus-Melnyk-A-Melnyk-Iu-Mizhnarodna-zhurnalistyka-Pravovi-Normy

Sylabus-Melnyk-Balda-diasporna-publicystyka

Sylabus-MelnykA-MelnykIu-Svitova-literatura-ta-publicystyka 2023

sylabus-zhytaryuk-kursova

sylabus-zhytaryuk-kvalifakatsiina-bakalavrska

sylabus-zhytaryuk-TMI

sylabus-zhytaryuk-zhurn-maysternist

sylabus-zhytaryuk-lylio-ORMVR

 

 

 

Дослідження

 

Міжнародні партнери: журнал “Геополітика” (Бухарест).

Тут друкуються викладачі кафедри – д. н. соц. ком., проф. М. Житарюк та к. н. соц. ком. І. Мельник: https://www.geopolitic.ro/?fbclid=IwAR06V7c0PQyaiB_L5xB6c-53bbLXtDiHPL5GS3ztcDP1RSXh2ArZ-jATO9Y

 

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/detoks-identytarnoyi-matryci-0

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/zdobutky-ukrayiny-na-informaciynomu-fronti-v-yaponiyi

https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/etos-vidpovidalnosti-i-borotba-z-imperiyeyu

Підсилено цикл нормативних дисциплін ОПП «Міжнародна журналістика»

14.03.2024 | 11:17

13 березня 2024 р. на засіданні робочої групи вирішено підсилити цикл 1.3 ОПП «Міжнародна журналістика» низкою навчальних дисциплін, які відображають специфіку освітньої програми. Зокрема, затверджено такі дисципліни: «Основи міжнародної журналістики», «Медіапсихологія», «Методика підготовки новин у медіа Заходу», «Методика підготовки аналітичних матеріалів у медіа Заходу», «Новий журналізм: теорія і методика», «Цифрова та інформаційна безпека журналіста-міжнародника»,  «Медіаландшафт Японії», «Медіаландшафт Великої Британії та США», «Медіаландшафт Польщі і Західних Балкан».

Читати »

Затверджено проєкт ОПП «Міжнародна журналістика»

06.03.2024 | 13:23

На факультеті журналістики 5 березня ц. р. відбулося третє розширене засідання групи забезпечення і проєктної групи ОПП «Міжнародна журналістика». У ході двогодинної роботи обговорено і затверджено проєкти освітньої програми та навчального плану, йшлося і про відповідність НПП Ліцензійним вимогам провадження освітньої діяльності (пп. 37-38). Робота триває.

 
 
 
 

Читати »

Розширене засідання робочої групи ОПП «Міжнародна журналістика»

29.02.2024 | 10:18

На факультеті журналістики відбулося розширене засідання робочої групи освітньо-професійної програми «Міжнародна журналістика» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за участю представників усіх кафедр, студентського активу, аспірантів, стейкхолдерів (Борис Варга, Катерина Яресько, Уляна Панасюк).
Основне питання – формування блоку освітніх компонентів нової освітньої програми. Обговорили пропозиції гаранта, зокрема, вивчення іноземних мов за професійним спрямуванням, інших присутніх. Так, запропоновано сформувати блок ОП з допомогою кількох англомовних дисциплін, впровадити нові курси, наприклад: «Методика журналістики відкритих даних», «Методика підготовки інформаційних текстів», «Методика підготовки аналітичних текстів», «Методика...

Читати »

ЖУРНАЛІСТСЬКИЙ НЕКРОПОЛЬ

22.05.2023 | 20:03

За програмою Днів науки у Львівському національному університеті імені Івана Франка та в межах наукового семінару кафедри зарубіжної преси та інформації, 22 травня 2023 р. відбувся презентаційний виступ «Журналісти в умовах війни за незалежність України» (доповідач – проф. Мар’ян Житарюк). У виступі згадано випускників факультету журналістики, українських журналістів, які захищають Україну і які загинули в боях з ворогом, а також під час виконання професійних обов’язків, у т. ч. й іноземних медійників. У обговоренні виступу взяли участь викладачі, аспіранти і студенти...

Читати »

Крок до професіоналізму: презентація ОПП «Міжнародна журналістика»

18.05.2023 | 11:24

У рамках Фестивалю науки 17 травня на факультеті журналістики відбулась онлайн-презентація освітньо-професійної програми «Міжнародна журналістика» кафедри зарубіжної преси та інформації. Участь у презентації взяли керівник проєктної групи, гарант освітньої програми доцент Т.М.Хоменко,  члени проектної групи: професор, завідувач кафедри зарубіжної преси та інформації, гарант освітньо-професійної програми «Журналістика» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти М. Г.  Житарюк, проф. Й.Д. Лось, доценти Т.Я. Лильо, О.Ю. Квасниця, Ю.І. Мельник, А. П. Мельник, асистент Т.Р. Балда, доцент кафедри української преси, гарант освітньо-професійної програми «Журналістика» другого (магістерського)...

Читати »