Кафедра зарубiжної преси та iнформацiї

  • Про кафедру
  • Стратегія
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Дослідження
  • Новини

Про кафедру зарубіжної преси та інформації

Кафедра зарубіжної преси та інформації заснована у 1993 році. 1995 року відбувся перший випуск спеціалізації «Міжнародна журналістика». Відтоді сформовано школу світоглядної публіцистики, яка продовжує традиції Миколи Шлемкевича (1894–1966) – українського філософа і публіциста, видатного громадсько-політичного діяча.

З понад 350 випускників спеціалізації «Міжнародна журналістика», яка була чинна до 2019 р., до впровадження державного стандарту спеціальності 061 – Журналістика на бакалавраті, 37 працює викладачами факультетів і відділень журналістики у Львові, Ужгороді, Черкасах, Тернополі, Рівному, Києві, а також на інших кафедрах ВНЗ України; 16 – на загальноукраїнських каналах телебачення та радіо в Києві, 12 – в українських виданнях за кордоном, 4 випускники кафедри є кореспондентами «Радіо Свобода», «Німецька Хвиля», «Бі-Бі-Сі». Випускниця і колишня викладачка кафедри, к. н. соц. комун. Ганна Гопко – народний депутат України VIII скликання, Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах.

У своїй роботі колектив кафедри керується кількома засадничими принципами:

  1. Світом рухають ідеї, а не інтереси. Маємо повернутися до визначального орієнтиру: історія є місцем дозрівання правди; усі зусилля та шляхетні наміри людини зосібна, спільнот в цілості реалізуються лише тоді, коли вони відповідають божественному планові історичного процесу.
  2. У найпродуктивнішому, найперспективнішому вимірі досвід світової журналістики визначає засада місійності «влади правди», пріоритет макротексту, що прояснює і пояснює явища, події, не зупиняється на матеріалізмі фактів. 
  3. Порозумінню між людьми й народами, підвищенню моральних та інтелектуальних стандартів особистості, націй, вибудовуванню вищих сенсів буття може сприяти насамперед така журналістика, яка орієнтується на плідну спадщину всіх народів, крім країни-агресора, моральний тип мислення (людина людині – брат), а не лише сповідує раціональний підхід (успіх і ефективність).
  4. Діапазон свободи як істини, виелімінування комерціалізації та монополізації, несумісних сутнісно з духовною сферою, якою повинна бути справдешня журналістика (зразків такої журналістики чимало в кожній країні), неодмінно допоможуть зберегти високі пласти інтелектуальної оснащеності, моральної відповідальності за слово, яке має визволяти, а не поневолювати, допомагати вибудовувати кращий світ – духовності, автентичної культури народів, вартісного солідаризму, відповідальності за довкілля й за гармонійне співжиття майбутніх поколінь.
  5. Підготовка журналістів у вищій школі має спиратися на фундаментальні засади. Ми поділяємо ту думку, що журналіст – насамперед людина місії, апостол істини, речник правди-справедливості, а не лише медіа-працівник (реєстратор фактів, подій, явищ). 
  6. Українська журналістика в публіцистичному вияві завжди діяла на найвищих орбітах світової культури, політичної філософії держави, громадянського суспільства. Україна в контексті Європи була одним із зачинателів світоглядної публіцистики, починаючи від Мономахового «не лютувати словом» до Шевченкової та Франкової «святої правди» й аж до «маєстату слова» Євгена Сверстюка. Отже, глибоко засвоюючи досвід класичної європейської та світової журналістики в цілості, кафедра намагається «віднайти майбутнє» нашого фаху, який в епоху мультимедійності нерідко втрачає своє соціальне призначення, шляхетне покликання та ефективність у сенсі удосконалення людини як Боготвірного феномену.

Освіта завжди передбачає необхідність передавання від старшого покоління молодшому структурно організованої відповідальної картини суспільно-історичного і культурного розвитку. Прагнемо синтезувати найкращі взірці специфічних програм навчання, які впродовж останніх ста років домінували в колі європейської культури: літературний, політичний, суспільний, соціологічний, комерційний, психологічний. 

Орієнтуємося на розширення кордонів знання й розуміння, сполучення навчання з дослідженнями.

Співробітники

професор, завідувач (сумісник)ЖИТАРЮК Мар'ян Георгійовичпрофесор, завідувач (сумісник)
доцентКВАСНИЦЯ Ольга Юріївнадоцент
доцентЛИЛЬО Тарас Ярославовичдоцент
доцентМЕЛЬНИК Андрій Петровичдоцент
доцентМЕЛЬНИК Юрій Ігоровичдоцент
доцентХОМЕНКО Тетяна Миколаївнадоцент
асистентБАЛДА Тарас Романовичасистент
асистентСмірнов Сергійасистент
старший лаборантФІАЛКОВИЧ Ярослава Пилипівнастарший лаборант

1 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

 

Силабуси

sylabus-Zhytaryuk-Gariachi-tochky 2022

силабус-екстремальна-журнал2022

Sylabus_Kvasnytsia_ZMI-JAPONIJI

Sylabus-KhomenkoT-Deontolohia-zhurnalistyky

Sylabus-KhomenkoT-Istoriia-ukrainskoi-kultury

Sylabus-KhomenkoT-KvasnytsiaO-Istoriia-svitovoi-kultury

Sylabus-Kvasnytsia-O-TEORIA-KOMUNIKATSIJI

sylabus-Los-Zarubizhna-presa

Sylabus-LosY-Radio-Svoboda 2023

Sylabus-LosY-Vydatni-postati

sylabus-lylio-Natiology-Information

Sylabus-Melnyk-A-Melnyk-Iu-Mizhnarodna-zhurnalistyka-Pravovi-Normy

Sylabus-Melnyk-Balda-diasporna-publicystyka

Sylabus-MelnykA-MelnykIu-Svitova-literatura-ta-publicystyka 2023

sylabus-zhytaryuk-kursova

sylabus-zhytaryuk-kvalifakatsiina-bakalavrska

sylabus-zhytaryuk-TMI

sylabus-zhytaryuk-zhurn-maysternist

sylabus-zhytaryuk-lylio-ORMVR

 

 

 

Дослідження

 

Міжнародні партнери: журнал “Геополітика” (Бухарест).

Тут друкуються викладачі кафедри – д. н. соц. ком., проф. М. Житарюк та к. н. соц. ком. І. Мельник: https://www.geopolitic.ro/?fbclid=IwAR06V7c0PQyaiB_L5xB6c-53bbLXtDiHPL5GS3ztcDP1RSXh2ArZ-jATO9Y

 

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/detoks-identytarnoyi-matryci-0

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/zdobutky-ukrayiny-na-informaciynomu-fronti-v-yaponiyi

https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/etos-vidpovidalnosti-i-borotba-z-imperiyeyu

Переклади наукових праць

Ернест_Гемінґвей_на_війні_випробування_відваги

Ернест_Гемінґвей_та_його_становлення_як_політичного_активіста

До експериментального розуміння журналістики_09-2024

Медіаграмотність: технології та практичне застосування 2024

Як створювати контент для сучасного сайту

Медіадискурс війни: український та закордонний досвід

 

Триває освітня поїздка студенток факультету журналістики до Польщі

09.06.2025 | 15:00

Триває поїздка дев’ятьох студенток факультету журналістики (ОПП “Міжнародна журналістика”) до Польщі. Після дводенного пізнавальноного перебування у Вроцлаві, група переїхала до Варшави, де в Інституті міжкультурних студій Центрально-Східної Європи Варшавського університету презентувала фільм Едуарда Занюка про видатного лікаря, біолога, винахідника вакцини проти епідемічного висипного тифу, професора Львівського університету Рудольфа Вайґля. Далі студентки відвідали Польське телебачення, де ґрунтовно ознайомилися з особливостями роботи нового українського каналу slawa.tv, який мовить на базі польського громадського мовника TVP і призначений для української аудиторії в Польщі та...

Читати »

На кафедрі зарубіжної преси та інформації відбувся науково-методичний семінар – апробація наукового дослідження

30.05.2025 | 13:56

28 травня на кафедрі зарубіжної преси та інформації відбувся науково-методичний семінар, під час якого аспірантка 4-го курсу Ярина Пришляк представила доповідь «Негативні та позитивні конотації в новинах українських медіа під час висвітлення повномасштабної війни росії проти України» як апробацію наукового дослідження, що лягає в основу її дисертації.
Доповідачка підготувала презентацію, в якій розповіла про методологію дослідження, його перебіг та основні результати, відтак – представила аналіз новинних заголовків за ключовими словами, що стосуються повномасштабної війни та подала кількісну статистику позитивної, негативної і...

Читати »

На кафедрі зарубіжної преси та інформації рекомендували до захисту дисертаційну роботу Сергія Смірнова «(Не)правда в соціальних комунікаціях»

19.05.2025 | 14:57

У п’ятницю, 16 травня 2025 року відбувся науковий семінар кафедри зарубіжної преси та інформації, під час якого відбулося обговорення роботи «(Не)правда в соціальних комунікаціях», підготовленої на здобуття ступеня доктор філософії. Дослідження за наукового керівництва професора, доктора наук з соціальних комунікацій Мар’яна Житарюка, робив і презентував Сергій Смірнов, аспірант 4 року навчання.
«Проблема недостовірності та дезінформації є одним з найбільших ризиків, причому як для кожної окремої людини, так і для суспільства та світу загалом. Метою дослідження, розпочатого ще до широкомасштабного вторгнення, було...

Читати »

Презентація монографії «Медіадискурс війни: український та закордонний досвід»

17.05.2025 | 21:25

У рамках Фестивалю науки у Львівському національному університеті імені Івана Франка, 16 травня 2025 р. відбулася презентація монографії «Медіадискурс війни: український та закордонний досвід»: https://journ.lnu.edu.ua/wp-content/uploads/2025/03/Mediadyskurs-web.pdf
Автори монографії, які мали можливість бути присутніми, акцентували на особливостях своїх наукових розвідок у вигляді підрозділів.

 
,

Читати »

Онлайн-зустріч з японськими студентами

30.04.2025 | 20:12

29 квітня на кафедрі зарубіжної преси та інформації  в рамках курсу “Міжкультурна комунікація” відбувся онлайн-семінар магістрів факультету журналістики зі студентами Ібарацького християнського університету (Японія) на тему “Студентське життя в Японії та Україні: кроскультурна розвідка”.

Під час зустрічі кожна зі сторін обмінялася досвідом, презентувала відеоролики про день із життя студента та порівняла особливості університетського навчання в Україні та Японії.

Окрему увагу було зосереджено на особливостях міжкультурної комунікації, зокрема на культурних відмінностях та поширених стереотипах, які студенти спробували розвінчати під час семінару.

Захід організували доцентка...

Читати »