Кафедра зарубiжної преси та iнформацiї

 • Про кафедру
 • Стратегія
 • Співробітники
 • Навчальні курси
 • Викладацький розклад
 • Методичні матеріали
 • Дослідження
 • Новини

Про кафедру зарубіжної преси та інформації

Кафедра зарубіжної преси та інформації заснована у 1993 році. 1995 року відбувся перший випуск спеціалізації «Міжнародна журналістика». Відтоді сформовано школу світоглядної публіцистики, яка продовжує традиції Миколи Шлемкевича (1894–1966) – українського філософа і публіциста, видатного громадсько-політичного діяча.

З понад 350 випускників спеціалізації «Міжнародна журналістика», яка була чинна до 2019 р., до впровадження державного стандарту спеціальності 061 – Журналістика на бакалавраті, 37 працює викладачами факультетів і відділень журналістики у Львові, Ужгороді, Черкасах, Тернополі, Рівному, Києві, а також на інших кафедрах ВНЗ України; 16 – на загальноукраїнських каналах телебачення та радіо в Києві, 12 – в українських виданнях за кордоном, 4 випускники кафедри є кореспондентами «Радіо Свобода», «Німецька Хвиля», «Бі-Бі-Сі». Випускниця і колишня викладачка кафедри, к. н. соц. комун. Ганна Гопко – народний депутат України VIII скликання, Голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах.

У своїй роботі колектив кафедри керується кількома засадничими принципами:

 1. Світом рухають ідеї, а не інтереси. Маємо повернутися до визначального орієнтиру: історія є місцем дозрівання правди; усі зусилля та шляхетні наміри людини зосібна, спільнот в цілості реалізуються лише тоді, коли вони відповідають божественному планові історичного процесу.
 2. У найпродуктивнішому, найперспективнішому вимірі досвід світової журналістики визначає засада місійності «влади правди», пріоритет макротексту, що прояснює і пояснює явища, події, не зупиняється на матеріалізмі фактів. 
 3. Порозумінню між людьми й народами, підвищенню моральних та інтелектуальних стандартів особистості, націй, вибудовуванню вищих сенсів буття може сприяти насамперед така журналістика, яка орієнтується на плідну спадщину всіх народів, крім країни-агресора, моральний тип мислення (людина людині – брат), а не лише сповідує раціональний підхід (успіх і ефективність).
 4. Діапазон свободи як істини, виелімінування комерціалізації та монополізації, несумісних сутнісно з духовною сферою, якою повинна бути справдешня журналістика (зразків такої журналістики чимало в кожній країні), неодмінно допоможуть зберегти високі пласти інтелектуальної оснащеності, моральної відповідальності за слово, яке має визволяти, а не поневолювати, допомагати вибудовувати кращий світ – духовності, автентичної культури народів, вартісного солідаризму, відповідальності за довкілля й за гармонійне співжиття майбутніх поколінь.
 5. Підготовка журналістів у вищій школі має спиратися на фундаментальні засади. Ми поділяємо ту думку, що журналіст – насамперед людина місії, апостол істини, речник правди-справедливості, а не лише медіа-працівник (реєстратор фактів, подій, явищ). 
 6. Українська журналістика в публіцистичному вияві завжди діяла на найвищих орбітах світової культури, політичної філософії держави, громадянського суспільства. Україна в контексті Європи була одним із зачинателів світоглядної публіцистики, починаючи від Мономахового «не лютувати словом» до Шевченкової та Франкової «святої правди» й аж до «маєстату слова» Євгена Сверстюка. Отже, глибоко засвоюючи досвід класичної європейської та світової журналістики в цілості, кафедра намагається «віднайти майбутнє» нашого фаху, який в епоху мультимедійності нерідко втрачає своє соціальне призначення, шляхетне покликання та ефективність у сенсі удосконалення людини як Боготвірного феномену.

Освіта завжди передбачає необхідність передавання від старшого покоління молодшому структурно організованої відповідальної картини суспільно-історичного і культурного розвитку. Прагнемо синтезувати найкращі взірці специфічних програм навчання, які впродовж останніх ста років домінували в колі європейської культури: літературний, політичний, суспільний, соціологічний, комерційний, психологічний. 

Орієнтуємося на розширення кордонів знання й розуміння, сполучення навчання з дослідженнями.

Співробітники

професор, завідувач (сумісник)ЖИТАРЮК Мар'ян Георгійовичпрофесор, завідувач (сумісник)
професорЛОСЬ Йосип Дмитровичпрофесор
доцентКВАСНИЦЯ Ольга Юріївнадоцент
доцентЛИЛЬО Тарас Ярославовичдоцент
доцентМЕЛЬНИК Андрій Петровичдоцент
доцентМЕЛЬНИК Юрій Ігоровичдоцент
доцентХОМЕНКО Тетяна Миколаївнадоцент
асистентБАЛДА Тарас Романовичасистент
асистентДАВИДЧАК Христина Миронівнаасистент
асистентРАШКЕВИЧ Микола Миколайовичасистент
старший лаборантФІАЛКОВИЧ Ярослава Пилипівнастарший лаборант

1 курс

3 курс

4 курс

5 курс

Викладацький розкладМетодичні матеріали

Дослідження

 

Міжнародні партнери: журнал “Геополітика” (Бухарест).

Тут друкуються викладачі кафедри – д. н. соц. ком., проф. М. Житарюк та к. н. соц. ком. І. Мельник: https://www.geopolitic.ro/?fbclid=IwAR06V7c0PQyaiB_L5xB6c-53bbLXtDiHPL5GS3ztcDP1RSXh2ArZ-jATO9Y

 

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/detoks-identytarnoyi-matryci-0

https://day.kyiv.ua/uk/article/den-planety/zdobutky-ukrayiny-na-informaciynomu-fronti-v-yaponiyi

https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/etos-vidpovidalnosti-i-borotba-z-imperiyeyu

ЖУРНАЛІСТСЬКИЙ НЕКРОПОЛЬ

22.05.2023 | 20:03

За програмою Днів науки у Львівському національному університеті імені Івана Франка та в межах наукового семінару кафедри зарубіжної преси та інформації, 22 травня 2023 р. відбувся презентаційний виступ «Журналісти в умовах війни за незалежність України» (доповідач – проф. Мар’ян Житарюк). У виступі згадано випускників факультету журналістики, українських журналістів, які захищають Україну і які загинули в боях з ворогом, а також під час виконання професійних обов’язків, у т. ч. й іноземних медійників. У обговоренні виступу взяли участь викладачі, аспіранти і студенти...

Читати »

Крок до професіоналізму: презентація ОПП «Міжнародна журналістика»

18.05.2023 | 11:24

У рамках Фестивалю науки 17 травня на факультеті журналістики відбулась онлайн-презентація освітньо-професійної програми «Міжнародна журналістика» кафедри зарубіжної преси та інформації. Участь у презентації взяли керівник проєктної групи, гарант освітньої програми доцент Т.М.Хоменко,  члени проектної групи: професор, завідувач кафедри зарубіжної преси та інформації, гарант освітньо-професійної програми «Журналістика» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти М. Г.  Житарюк, проф. Й.Д. Лось, доценти Т.Я. Лильо, О.Ю. Квасниця, Ю.І. Мельник, А. П. Мельник, асистент Т.Р. Балда, доцент кафедри української преси, гарант освітньо-професійної програми «Журналістика» другого (магістерського)...

Читати »

Комунікаційні інструменти в суспільному дискурсі

06.05.2023 | 19:17

4 травня 2023 року для студентів першого курсу факультету журналістики відбувся онлайн майстер-клас із керівником компанії FRESHPR Орестом Вачковим на тему “Комунікаційні інструменти в суспільному дискурсі: теорія і практика”.

Майбутні журналісти мали змогу дізнатися про те, як працює сфера зв’язків з громадськістю та маркетингу, а також про еволюцію цих галузей. від зародження до новітніх викликів в добу штучного інтелекту.

Орест Вачков розповів про особливості сфери комунікації та ілюстрував це прикладами із власного досвіду.  Розказав, які цінності сповідує його компанія та як співпрацює...

Читати »

Відкриті лекції кафедри зарубіжної преси та інформації

03.05.2023 | 22:43

Доценти кафедри зарубіжної преси та інформації Тарас Ярославович Лильо і Тетяна Миколаївна Хоменко провели відкриті  лекції для студентів факультету журналістики.
2 травня лекцію доц. Т. Я. Лиля на тему «Ксенофобія. Теорія і практика. Як висвітлювати проблему ксенофобії у ЗМІ?» прослухали студенти першого курсу бакалаврату.
3 травня доц. Т. М. Хоменко прочитала лекцію на тему «Інформаційне забезпечення культури. Медіатизація культурного простору» для слухачів першого курсу ОПП «Журналістика» другого (магістерського) рівня вищої освіти.
У обговоренні лекцій взяли участь викладачі кафедри – завідувач кафедри проф. М...

Читати »

Відбулось засідання робочої групи забезпечення ОПП “Міжнародна журналістика”

12.04.2023 | 18:00

11 квітня 2023 року на кафедрі зарубіжної преси та інформації відбулося засідання робочої групи забезпечення освітньо-професійної програми «Міжнародна журналістика» другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 061 «Журналістика», розробленої відповідно до сучасних вимог підготовки магістрів та згідно зі Стандартом вищої освіти другого (магістерського) рівня) галузі знань 06 Журналістика спеціальності 061 Журналістика.
В обговоренні програми взяли участь стейкголдери, науково-педагогічні працівники, здобувачі вищої освіти, студентський актив факультету журналістики.
До обговорення від стейкголдерів долучились керівник проєкту «Еспресо.Захід» Ігор Гулик та начальник відділу пресслужби ЛОР Володимир Телюк...

Читати »