Кафедра радiомовлення i телебачення

  • Про кафедру
  • Стратегія
  • Співробітники
  • Навчальні курси
  • Викладацький розклад
  • Методичні матеріали
  • Дослідження
  • Новини

Про кафедру радіомовлення і телебачення

Кафедра радіомовлення і телебачення Львівського національного університету імені Івана Франка почала свою історію з 1 вересня 1993 року. Від початку заснування і до 2022 року кафедру очолював професор Лизанчук Василь Васильович. З 2022 року і по сьогодні завідувачем кафедри є доцентка Дворянин Парасковія Ярославівна.

З часу організації кафедри тут працювали доктори наук, професори І. В. Крупський, Б. В. Потятиник, доценти В. В. Бабенко, З.Є. Дмитровський, А. В. Юраш, кандидат наук із соціальних комунікацій І. О. Балинський та ін.

Сьогодні на кафедрі викладають: проф. Лизанчук В. В., проф. Сербенська О. А., проф. Гарда О.П., доц. Білоус О. М., доц. Дворянин П.Я., доц. Лебеденко Н. Є.,  асист. Борис Л. Р., асист. Калинів А. Л., асист. Табінський Я. І., асист. Буровець І.В., асист. Подедворний Т.В., асист. Криницька Л.Т., асист. Логунов Б.І., проф. Макарчук О.Г.

Одна з практико-орієнтованих кафедр факультету журналістики має на меті забезпечувати ґрунтовні знання, враховуючи практичні потреби майбутньої професійної діяльності наших студентів.

Студенти кафедри радіомовлення і телебачення мають практику в електронних засобах масової інформації Львова, Івано-Франківська, Луцька, Рівного, Тернополя, Хмельницького, Вінниці, Черкас, Чернівців, у телерадіоорганізаціях Києва, а наші випускники працюють у більшості телерадіоорганізацій України.

При кафедрі працюють навчальні теле- та радіостудії  «Franko TV» і «Franko FM», на базі яких створено студентське інтернет-телебачення «Franko-TV». За час її існування студенти підготували  понад 800 матеріалів про університет та студентське життя, які розміщували в соціальних мережах та youtube-каналі «Франко-TV». Ці матеріали переглянули понад 1,1 мільйон youtube-користувачів.

Напрями роботи:

викладання на факультеті журналістики дисциплін за освітньо-професійною програмою підготовки бакалавра «Інтелектуально-психологічні засади функціонування ЗМК», «Радіо комунікація: теорія, новітні практики (Культура усного публічного мовлення. Радіореклама)», «Методика створення інформаційного радіотексту», «Основи дикторської майстерності на радіо», «Телекомунікація: теорія, новітні практики(Культура усного публічного мовлення. Телереклама), «Методика створення інформаційного телевізійного тексту», Основи культури усного публічного мовлення».

викладання дисциплін за освітньо-професійними програмами підготовки магістра «Радіожурналістика в соціальних мережах», «Радіомовлення та інформаційна безпека України», «Телебачення та інформаційна безпека України», «Телевізійна журналістика в соціальних мережах».

Instagram: teleradio_journ

Youtube: Franko TV

Співробітники

професорГАРДА Орест Павловичпрофесор
професорЛИЗАНЧУК Василь Васильовичпрофесор
професорМАКАРЧУК Олена Геннадіївнапрофесор
професорСЕРБЕНСЬКА Олександра Антонівнапрофесор
доцентБІЛОУС Оксана Михайлівнадоцент
доцент, завідувач (сумісник)ДВОРЯНИН Парасковія Ярославівнадоцент, завідувач (сумісник)
доцентЛЕБЕДЕНКО (МИХАЙЛИЧЕНКО) Наталія Євгенівнадоцент
асистентБОРИС Леся Романівнаасистент
асистентБУРОВЕЦЬ Ірина Володимирівнаасистент
асистентКАЛИНІВ Андрій Любомировичасистент
асистентКРИНИЦЬКА Лілія Тарасівнаасистент
асистентЛОГУНОВ Богдан Ігоровичасистент
асистентПОДЕДВОРНИЙ Тарас Володимировичасистент
асистентТАБIНСЬКИЙ Ярослав Iгоровичасистент

1 курс

2 курс

3 курс

4 курс

5 курс

6 курс

Викладацький розклад



Методичні матеріали

Навчальна робота кафедри:

  1. Методичні рекомендації щодо створення і випуску навчальних телевізійних матеріалів студентського Інтернет-телебачення „Franko TV” для студентів факультету журналістики / О.М. Білоус, А.Л. Калинів, Г.М. Сафроньєва, Я.І. Табінський.  – Львів,  2015. – 18с.
  2. Методичні рекомендації для лекційних, практичних занять та самостійної роботи з курсу „Інтелектуально-психологічні засади функціонування ЗМК” для студентів IІІ курсу факультету журналістики / В.В. Лизанчук.  – Львів,  2018. – 56с.
  3. Методичні рекомендації для лекційних, практичних занять та самостійної роботи з курсу „Основи дикторської майстерності” для студентів IV курсу факультету журналістики / О.П. Гарда,  – Львів,  2019. – 30с.
  4. Методичні рекомендації щодо опанування курсу „Журналістська майстерність” для студентів ІІІ, IV, V курсів / О.М. Білоус, Л.Р. Борис, О.П. Гарда,  П.Я. Дворянин,  А.Л. Калинів, В.В. Лизанчук, Н.Є. Михайличенко, М.Т. Павлик,  Т.В. Подедворний, Я.І. Табінський  – Львів,   2019. – 24с.
  5. Уживаймо правильно прийменникові конструкції : навчально-методичний посібник для студентів факультету журналістики / уклали: О. Сербенська, Н. Михайличенко. – Львів, 2018. – 41 с.
  6. Методичні рекомендації для лекційних, практичних занять та самостійної роботи з курсу «Міжкультурна комунікація» для студентів-магістрів факультету журналістики першого року навчання / О. Білоус. – Львів, 2018. – 52 с.
  7. Лизанчук В. В. Методичні рекомендації для лекційних, практичних занять і самостійної роботи з курсу «Українська мова і політика» для студентів факультету журналістики. – Львів, 2021. – 40 с.
  8. Лизанчук В.В. Методичні рекомендації для лекційних, практичних занять і самостійної роботи з курсу «Сучасне телебачення і радіомовлення в контексті інформаційної безпеки України» для студентів магістратури факультету журналістики. – Львів, 2021. – 53 с.
  9. Лизанчук В. В. Методичні рекомендації для лекційних, практичних занять і самостійної роботи з курсу «Телебачення і радіомовлення в контексті формування українськоцентричної політики» для студентів магістратури факультету журналістики. – Львів, 2021. – 29 с.
  10. Лизанчук В.В. Благословення на читання (передмова) / В.В.Лизанчук – Львів : ФОП Корпан Борис Іванович, 2022. – С. 3-14. – ISBN 978-966-919-650-7.
  11. Сербенська О.А. Антисуржик (4-те видання) / О.А.Сербенська, М. Білоус, Х.Дацишин, Ю.Редько, Н.Станкевич, В.Бабенко, А.Капелюшний, А.Токарська, О.Федик – Львів: Апріорі, 2023. – 304 с.

 

# Iнтелектуально-психологічні  засади функціонування ЗМК

# Створення і випуск навчальних телевізійних матеріалів студентського  Інтернет-телебачення “Franko-TV”

# Основи дикторської  майстерності

# Мiжкультурна  комунікація

 

Cилабуси

Кваліфікація: Бакалавр з журналістики

  1. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Журналістська майстерність (на телебаченні)» для студентів III-ІV курсу  (V-VІІІ семестр)
  2. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Журналістська майстерність» для студентів III-ІV курсу  (V-VІІІ семестр)
  3. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Міжкультурна  комунікація»  для студентів І курсу  (ІІ семестр)
  4. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Інтелектуально-психологічні засади функціонування засобів масової комунікації»  для студентів ІІІ курсу (VІ семестр)
  5. СИЛАБУС з навчальної дисципліни  «Телекомунікація: теорія і новітні практики (Основи дикторської майстерності на телебаченні. Культура усного публічного мовлення. Телереклама)» для студентів ІII курсу (V семестр)
  6. СИЛАБУС з навчальної дисципліни  «Телекомунікація: теорія і новітні практики (Основи дикторської майстерності на телебаченні)» для студентів ІII курсу (VI семестр)
  7. СИЛАБУС з навчальної дисципліни  «Телекомунікація: теорія і новітні практики (Виражальні засоби комунікації телевізійних журналістів. Методика створення аналітичного телевізійного тексту. Конвергенція у системі ЗМК)» для студентів ІV курсу (VII семестр)
  8. СИЛАБУС з навчальної дисципліни  «Телекомунікація: теорія і новітні практики (Ведучий телевізійних програм)» для студентів ІV курсу (VIII семестр)
  9. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Основи дикторської майстерності на радіо»  для студентів ІV курсу  (VІІІ семестр)
  10. CИЛАБУС з навчальної дисципліни «Українська мова і політика»  для студентів ІV курсу (VІІІ семестр)
  11. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Методика створення інформаційного радіотексту»  для студентів ІII курсу  (VІ семестр)
  12. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Методика створення інформаційного телевізійного тексту»  для студентів ІII курсу  (VІ семестр)
  13. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Основи культури усного публічного мовлення»  для студентів ІV курсу  (VІІІ семестр)
  14. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіокомунікація: теорія, новітні практики (Основи дикторської майстерності на радіо. Культура усного публічного мовлення. Радіореклама)»  для студентів ІII курсу  (V семестр)
  15. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіокомунікація: теорія, новітні практики (Основи дикторської майстерності на радіо)»  для студентів ІII курсу  (VI семестр)
  16. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіокомунікація: теорія, новітні практики (Виражальні засоби комунікації радіожурналістів. Методика створення аналітичного радіотексту. Конвергенція у системі ЗМК)»  для студентів ІV курсу  (VІІ семестр)
  17. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіокомунікація: теорія, новітні практики»  для студентів ІV курсу  (VIII семестр)
  18. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Фотожурналістика в системі ЗМК»  для студентів ІI курсу  (IV семестр)
  19. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Ефірна журналістика: фото та відеоконтент »    для  студентів І курсу  (ІІ семестр)

 

Кваліфікація: Магістр  з журналістики

  1. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіомовлення та інформаційна безпека України»   для студентів І курсу магістратури (І семестр)
  2. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Телебачення та інформаційна безпека України»   для студентів I курсу магістратури (І семестр)
  3. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Телевізійна журналістика в соцмережах»   для студентів І курсу магістратури (І семестр)
  4. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіожурналістика в соцмережах»   для студентів І курсу магістратури (І семестр)
  5. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Дезінформаційно-фейкові наративи в медійному полі України»   для студентів І курсу магістратури (ІІ семестр)
  6. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Піартехнології  в медійній та гуманітарній комунікації»  для студентів І курсу магістратури (ІІ семестр)
  7. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Ефірне мовлення в контексті засад риторики»   для студентів І курсу магістратури (ІІ семестр)
  8. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Радіодокументалістика»   для студентів ІI курсу магістратури (ІІI семестр)
  9. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Телевізійна  документалістика»   для студентів ІI курсу магістратури (ІІI семестр)
  10. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Українська ідентичність та гібридні війни»   для студентів ІI курсу магістратури (ІІI семестр)
  11. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Українськоцентрична політика в телевізійному ефірі»   для студентів ІI курсу магістратури (ІІI семестр)
  12. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Українськоцентрична політика в радіоефірі»   для студентів ІI курсу магістратури (ІІI семестр)
  13. СИЛАБУС з навчальної дисципліни «Медійна система в українському та світовому інформаційному просторі»   для студентів ІI курсу магістратури (ІІI семестр)

 

Публікації

За останні 5 років викладачі кафедри підготували і видали такі праці:

  1. Наукові статті

    1. Bilous,O. Social TV Advertising in Ukraine and the EU: Topics, Impact, Effectiveness through the Prism of Media Literacy / Oksana Bilous. // MEDIA EDUCATION-MEDIAOBRAZOVANIE. – 2021. – Issue 3. – p. 398–407 (Web of Science).
    2. Білоус О. Енергія журналістського слова: добротворча чи руйнівна? /Оксана Білоус, Василь Лизанчук, Роксоляна Білоус // Scientific trends: modern challenges. Volume 2: collective monograph / Compiled by V.Shpak; Chairman of the Editorial Board S. Tabachnikov. Sherman Oaks, California: GS Publishing Services, 2021. – С. 131–145.
    3. Білоус О.М. Особливості реклами у західноукраїнській пресі//Вісник Львівського національного університету імені Івана Франка. Серія Журналістика.2024.Вип.54–55.С.317–321.
    4. Борис Л. Український телепростір періоду Незалежності / Леся Борис // Теле- та радіожурналістика. – 2020. – Вип. 19. – С. 131-138.
    5. Дворянин П. Особливості конвергенції засобів масової інформації України / Парасковія Дворянин // Теле- та радіожурналістика. – 2020. – Вип. 19. – С. 158-173.
    6. Дворянин П. Я. Професійна освіта в мас-медійному дискурсі України (2014–2022): проблематика, особливості, візії. Актуальні питання гуманітарних наук: міжвузівський збірник наукових праць молодих вчених Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка ,2024. Випуск 77, том 1. С.48-56.
    7. Дворянин П.Я. Висвітлення волонтерської діяльності у засобах масової інформації України (2014-2023) / Дворянин П.Я. // Актуальні питання гуманітарних наук. – 2023. – 2, 65. – С. 18-23.
    8. Дворянин П.Я. Відлуння російсько-української війни у педагогічній пресі України / Дворянин П.Я. // Актуальні питання гуманітарних наук. – 2023. – 2, 66. – С. 4-10. – DOI: https://doi.org/10.24919/2308-4863/66-2-1.
    9. Дворянин П.Я. Війна і молодь: молодіжна політика у мас-медійному дискурсі України (2014–2022) / Дворянин П.Я. // Проблеми гуманітарних наук. – 2024. – 2024: Спецвипуск. – 4 (44-61) – DOI: https://doi.org/10.24919/2312-2595.spec.4.
    10. Дворянин П.Я. Загальна середня освіта України у рецепції українських ЗМІ (2014 – 2022). / Дворянин П.Я. // Axis Europae. – 2024. – 4. – С. 63-85. – DOI: https://doi.org/10.69550/3041-1467.4.310337.
    11. Дворянин П.Я. Історико-пам’яткознавчий аналіз громадських та державних ініціатив зі збереження та розвитку культурної спадщини в умовах російсько-української війни. / Дворянин П.Я. // Воєнно-історичний вісник. – 2023. – 49, 3. – С. 50-61. – DOI: https://doi.org/10.33099/2707-1383-2023-49-3-50-61.
    12. Дворянин П.Я. Розуміння стандарту: пошуки нових правил у журналістиці війни. / Дворянин П.Я. // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. – 2024. – 54-55. – С. 43-57. – DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2024.54-55.12146.
    13. Дворянин П.Я. Сенситивне Інтерв’ю: переживання колективної травми війни. / Дворянин П // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. – 2023. – 52/53. – С. 99-108. – DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2023.52-53.11727.
    14. Лебеденко Н. Є. Комунікативні дієслова в текстах новинних повідомлень (за  матеріалами інформаційного  агентства «Укрінформ») / Лебеденко  Н. Є. // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. – 2023. – Вип. 52-53. – С. 291-300. – DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2023.52-53.11743.
    15. Лебеденко Н. Є. Англізми з формантом -инг (-інг) у мові соціальної мережі «Фейсбук» / Лебеденко Н. Є. // Проблеми гуманітарних наук: збірник наукових праць Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка. Серія «Філологія». – 2023. – Вип. 53. – С. 49-57. – DOI:        https://doi.org/10.24919/2522-4565.2023.53.6.
    16. Лебеденко Н. Є. Інтонація як засіб вираження емоцій у «Галицько-руських народних приповідках» Івана Франка / Н. Є. Лебеденко // Українські студії в європейському контексті. – 2024. – 8. – С. 57-63. – http://obrii.org.ua/usec/storage/article/Lebedenko_2024_57.pdf.
    17. Лебеденко Н. Функції павзи в ефірному тексті (на прикладі радіоесею «Для тих, хто не спить») / Н. Є. Лебеденко // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. – 2024. – 54-55. – С. 68-74. – DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2024.54-55.12148.
    18. Лизанчук В. Добротворча енергія публіцистичного слова / В. Лизанчук // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. – – Вип.51 – С. 256–261.
    19. Лизанчук В. Енергія журналістського слова: добротворча чи руйнівна? /Василь Лизанчук, Оксана Білоус, Роксоляна Білоус // Scientific trends: modern challenges. Volume 2: collective monograph / Compiled by V.Shpak; Chairman of the Editorial Board S. Tabachnikov. Sherman Oaks, California: GS Publishing Services, 2021. – С. 131–145
    20. Лизанчук В. Життєдайне джерело журналістського професіоналізму / Василь Лизанчук // Вісник Львівського університету. Серія Журналістика. – 2020. – Вип. 48. – С. 268-274.
    21. Лизанчук В. Комунікативна синергія українських національних цінностей в контексті російської гібридної війни / Василь Лизанчук // Вісник Львівського університету. Серія журналістика, 2021. – Вип. 49. – С. 224-247.
    22. Лизанчук В. Телебачення і радіомовлення в інформаційно-гуманітарному просторі України / Василь Лизанчук // Теле- та радіожурналістика. – 2020. – Вип. 19. – С. 44-77.
    23. Лизанчук В. Українська мова в інформаційно-гуманітарному просторі України / В. Лизанчук, О. Білоус // Соціально-гуманітарний вісник. – 2021. – Вип. 38. – С. 87–91.
    24. Лизанчук В.В. Національно-громадянська одухотвореність: людські долі / Лизанчук В.В. // Українознавство в персоналіях – у системі вищої медичної освіти – Івано-Франківськ : ІФНМУ, 2023. – книга 7. – С. 154-187.
    25. Лизанчук В.В., Білоус О.М. Медіа як каталізатор української національної ідентичності//Інтегровані комунікації. 2023. Випуск 1 (15). С 21–28.
    26. Лизанчук В.В.Студенти оцінюють викладення навчальної дисципліни//Вісник Львівського університету. Серія Журналістика. 2024. Випуск 54-55. С. 177–200.
    27. Сербенська О. Таємниця кириличної азбуки / Олександра Сербенська // Теле- та радіожурналістика. – 2020. – Вип. 19. – С. 214-227.
    28. Табінська І.Р. Феномен «смислу поміж фактами» у друкованому виданні Reporters: взаємодія тексту та фотоілюстрації / І.Р.Табінська, Я.І. Табінський // Вісник Львівського університету. Серія журналістика. – 2023. – №52-53. – С. 122-135. – DOI: http://dx.doi.org/10.30970/vjo.2023.52-53.11728.
    29. Табінський Я. Створення навчальної телепрограми на студентському інтернет-телебаченні «Franko TV»: організаційно-методичні засади / Ярослав Табінський // Теле- та радіожурналістика. – 2020. – Вип. 19. – С. 236-253.
    30. Табінський Я. Трансформація жанрів у фотожурналістиці: теоретичний та генологічний аспекти / Ярослав Табінський // Вісник Львівського університету. Серія Журналістика. – 2020. Вип. 47. – С. 77-87.

    Статті в інших виданнях України

    1. Білоус О. Війна ідентичностей. Коли українським народом опанує демократичний національний дух, він перетвориться на могутню неприступну для Росії цитадель / Оксана Білоус // Галичина. – 2020. – 21-27 серпня.
    2. Білоус О. Російська гібридна війна спрямована на знищення української національної ідентичності / Оксана Білоус // Українська літературна газета. – 2020. – 31 липня.
    3. Дворянин П. Подкаст як навчальний інструмент: саме час опанувати / Дворянин П – 2023. – https://www.jta.com.ua/knowledge-base/podkast-iak-navchalnyy-instrument-same-chas-opanuvaty/.
    4. Дворянин П. Як за допомогою гри заохотити студентів-журналістів розвивати особистий бренд у соцмережах / Дворянин П. – 2023. – https://www.jta.com.ua/knowledge-base/yak-za-dopomohoiu-hry-zaokhotyty-studentiv-zhurnalistiv-rozvyvaty-osobystyy-brend-u-sotsmerezhakh/.
    5. Дворянин П.Я. Втрата культурної спадщини внаслідок тимчасової окупації українських територій в умовах російсько-української (2022-2023 рр.)війни / Дворянин П. // Проблеми гуманітарних наук: збірник наукових праць Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І.Франка. – 2023. – 13. – С. 90-108.
    6. Лизанчук В. «Скільки в Україні, за висловом Костянтина Паустовського, дикунів? І що з ними робити?» / Василь Лизанчук// Зоря вечорова. – 2020. – №1. – С. 86-88; Слово Просвіти. – 2020. – 19 берез.-8 квіт.; Львівщина медійна. – 2020. – №1. – Січень-березень.
    7. Лизанчук В. Не впускаймо отруту … / Василь Лизанчук // Галичина. – 2021. – 29 січня – 4 лютого.
    8. Лизанчук В. Чи будуємо українську національну державу? / Василь Лизанчук // Українська літературна газета. – 2021. – 29 січня, 12 лютого.
    9. Лизанчук В. $1000 за публікацію у Scopus, або Як знищують українську національну гуманітаристику / Василь Лизанчук // Галичина. – 2021. – 5 – 11 березня.
    10. Лизанчук В. «…А вічність – Україна!» / Василь Лизанчук // Галичина. – 2020. – 19-25 червня.
    11. Лизанчук В. «…З московської чаші московську отруту» / Василь Лизанчук // Слово Просвіти. – 2020. – 16 – 22 січня.
    12. Лизанчук В. «Грязь Москви». Заради очищення України від неї треба об’єднатися навколо «ЄС» / Василь Лизанчук // Галичина. – 2020. – 21-27 серпня.
    13. Лизанчук В. «Довелось запить з московської чаші московську отруту» / Василь Лизанчук // Україна молода. – 2020. – 12 лютого.
    14. Лизанчук В. «Контрреволюція гідності, або Чому питання української мови в нашій державі – це питання життя або смерті нації / Василь Лизанчук // Галичина. – 2020. – 17-23 липня.
    15. Лизанчук В. «Майн каПутін». Чому ідеологічні наративи Кремля щодо «єдності росіян і українців» не лише геть фальшиві, а й украй небезпечні / Василь Лизанчук // Галичина. – 2021. – 30 липня – 5 серпня.
    16. Лизанчук В. «Москва – це смерть, а вічність – Україна» / Василь Лизанчук // Українська літературна газета. – 2020. – 3 липня.
    17. Лизанчук В. «Нас мають за мертвих, та ось ми живі» / Василь Лизанчук // Галичина. – 2021. – 29 січня – 4 лютого.
    18. Лизанчук В. «Очищаймо Україну від грязі Москви!» / Василь Лизанчук // Україна молода. – 2020. – 12 серпня; ти. – 2020. – 13-19 серпня.
    19. Лизанчук В. «Роздуми публіциста» / Василь Лизанчук // Львівщина медійна. – 2020. – №2. – Квітень-червень.
    20. Лизанчук В. «Свобода – це такий скарб, що навіть найбільші жертви – не великі» / В. Лизанчук // Буковинський журнал. – 2022. – №1(123). – С. 14–25.
    21. Лизанчук В. «Сходження на духовно-інтелектуальні верховіття. До 80-річчя від дня народження професора Володимира Качкана» / Василь Лизанчук // Засіяно рясно – колоситься щедро. Науковий збірник на пошану доктора філологічних наук, професора, академіка АН Вищої школи, заслуженого діяча науки і техніки України Володимира Качкана (до 80-річчя з дня народження та 60-ліття творчої діяльності). Івано-Франківськ, Видавництво ІФНМУ, 2020. – С. 53-105; Українська літературна газета. – 2020. – 14 серпня.
    22. Лизанчук В. «Украдені діти» України / Василь Лизанчук // Галичина. – 2020. – 6–12 листопада.
    23. Лизанчук В. «Чтобы усилить Россию, Украину и украинцев необходимо уничтожить» / Василь Лизанчук // Дзвін. − − №1. – С. 130 –134.
    24. Лизанчук В. «Широка звитяга життя…» / Василь Лизанчук // Галичина. – 2020. – 4-10 вересня.
    25. Лизанчук В. Антиукраїнський інформаційно-психологічний терор/ В. Лизанчук // Буковинський журнал. – 2022. – №2(124). – С.110–112; Вісник НТШ. – 2022. – №66. – С.18–19.
    26. Лизанчук В. Газдою, не слугою перед світом стати / Василь Лизанчук // Дзвін. −  − №11. – С. 99 –112.
    27. Лизанчук В. Господар і захисник української землі / Василь Лизанчук // Українська літературна газета. – 2020. – 13 квітня. Режим доступу: https://litgazeta.com.ua/reviews/vasyl-lyzanchuk-hospodar-i-zakhysnyk-ukrainskoi-zemli/
    28. Лизанчук В. Добротворча енергія слова / Василь Глаголюк, Василь Лизанчук // Буковинський журнал. – 2021. – № 4 (122) . – С. 302–307.
    29. Лизанчук В. Животворне українське слово журналіста / Василь Лизанчук // Голос України. – 2021. – 24 липня; Слово Просвіти. – 2021. – 12–18 серпня.
    30. Лизанчук В. Злодійський геополітичний розбій набирає обертів / Василь Лизанчук // Слово Просвіти. – 2021. – 29 липня – 4 серпня.
    31. Лизанчук В. Киплячий казан Європи, або Асоціації після прочитання книжок «Куди йдеш Україно?» і «Свобода на барикадах» Миколи Григорчука / Василь Глаголюк, Василь Лизанчук // Галичина. – 2021. – 17-23 вересня.
    32. Лизанчук В. Пане Гургула, які цінності Ви сповідуєте? / Василь Лизанчук // Українська літературна газета. – 2020. 21 жовтня. Режим доступу: https://litgazeta.com.ua/articles/profesor-vasyl-lyzanchuk-pane-hurhula-iaki-tsinnosti-vy-spoviduiete/
    33. Лизанчук В. Пане Президенте! Вибачте за відвертість! Не бійтеся Правди – вона очищає / Василь Лизанчук // Українська літературна газета. – 2021. – 30 серпня.
    34. Лизанчук В. Піаром Україну не порятуємо / В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2022. – 24 лютого – 2 березня; Заграва. – 2022. – Ч.3(321), березень.
    35. Лизанчук В. Потужний голос героїчної визвольної боротьби гуцулів за соборність України / Василь Лизанчук // Буковинський журнал. – 2021. – №2(119). – С. 309–316.
    36. Лизанчук В. Семенюкова Шевченкіана / Василь Лизанчук // Україна молода. – 2020. – 18 листопада.
    37. Лизанчук В. Скільки років антиукраїнській ідеології «русского міра»? / Василь Лизанчук // Слово Просвіти. – 2021. – 20–26 травня, 27 травня – 2 червня;  Голос України. – 2021. – 26,27,28 травня;  Буковинський  журнал. – 2021. – №3(121). – С. 24–41.
    38. Лизанчук В. Слово – як зброя / Василь Лизанчук // Львівщина медійна. − − №6. – квітень – червень.
    39. Лизанчук В. Слово не йде на спочинок / Василь Лизанчук // Дзвін. – 2020. – №8. С. 213-217.
    40. Лизанчук В. Товар, який не повинен бути лише жовтим / Василь Лизанчук // Високий Замок. − – 6 липня.
    41. Лизанчук В. Тяглість московських злочинів / Василь Лизанчук // Буковинський журнал. – 2021. – №1(119). – С. 208–214.
    42. Лизанчук В. Шевченкіана – диво Семенюкове / Василь Лизанчук // Дзвін. −  − №2. – С. 218 –223.
    43. Лизанчук В. Щоби «пропала незгоди проклята мара» / Василь Лизанчук // Галичина. – 2021. – 8–14 січня.
    44. Лизанчук В. Якою має бути ваша і моя свобода?! / В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2022. – 11–17 серпня.
    45. Лизанчук В.В. Наші славні НТШівські ювіляри: Олександра Сербенська //Вісник НТШ. 2024 ч.69. с.67 – 68.
    46. Лизанчук В.В. Антиукраїнізм в Україна не згасає / В.В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2023. – 13-19 квіт.
    47. Лизанчук В.В. Божественний логос Олександри Сербенської//Дзвін. 2024. №3-4. С. 198–205.
    48. Лизанчук В.В. Геополітичне вбивство//Слово Просвіти. 2024. 1-7 серпня.
    49. Лизанчук В.В. Геополітичні обшири позацензурного журналу «Український вісник»//Слово Просвіти. 2024. Ч . 26, 4-10; ч. 27, 11-17 липня.
    50. Лизанчук В.В. Життєдайне джерело української національної ідеї//Слово Просвіти. Ч. 10–11, 14-27 березня 2024 р.
    51. Лизанчук В.В. Знакова сутність національної особистості//Українська літературна газета.2024. Вересень.№9. Жовтень. №10.
    52. Лизанчук В.В. Ідіть під три вітри вибриком! / В.В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2023. – 29 червня – 5 липня.
    53. Лизанчук В.В. Інтелектуально-духовне Слово Олександри Сербенської// Слово Просвіти. 2024. 9-15 травня.
    54. Лизанчук В.В. Кому служать попи в Україні? / В.В.Лизанчук // Українська літературна газета. – 2023. – №4. – квітень.
    55. Лизанчук В.В. Мова не дає стерти українців з лиця землі//Україна молода.2024.24 липня.
    56. Лизанчук В.В. Незборимість культурної самобутності / В.В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2023. – 5-11 січня.
    57. Лизанчук В.В. Немає в світі іншої України / В.В. Лизанчук // Українська літературна газета. – 2023. – №6. – червень.
    58. Лизанчук В.В. Об’єднуючий принцип «Український націоналізм»//Львівщина медійна. 2024. №14. 6 червня. С. 9.
    59. Лизанчук В.В. Освіта і виховання в Україні мають бути національними за змістом і формою//Гуманітарна наука у вищій школі: матеріали «Круглого столу», приуроченого до 150-річчя Наукового товариства імені Шевченка/ відпов. за випуск проф. Гелей С.Д. Львів, «Растр-7», 2023. С. 32–39.
    60. Лизанчук В.В. Особистий контрнаступ кожного проти загарбників//Україна молода. 2024.24 квітня.
    61. Лизанчук В.В. Остаточно вириваймося із російського “культурного колоніалізму”! / В.В.Лизанчук // Українська літературна газета. – 2023. – №8. – серпень (4-5).
    62. Лизанчук В.В. Про головних злончиців світової історії / В.В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2023. – 30 березня-5 квітня.
    63. Лизанчук В.В. Скільки років українські мові?! / В.В. Лизанчук // Слово Просвіти. – 2023. – 11-17 травня.
    64. Лизанчук В.В. Творчість Тараса Шевченка – життєдайне джерело української національної ідеї //Вісник НТШ. 2024. ч.69. с.42 – 44.
    65. Лизанчук В.В. Утверджуймо правдоцентричне переконання на українськоцентричних засадах//Слово Просвіти.2024. С. 5–11; 12-18 вересня.
    66. Лизанчук В.В. Щоб ґаздою, не слугою перед світом стати!//Дзвін. 2023. №9-10. С. 246-251.
    67. Лизанчук В.В. Як навернути до української ідентичності «какаяразніц» і «ждунів»//Слово Просвіти. 2024. 25 квітня – 1 травня.
    68. Лизанчук В.В.Мій Маріуполь та світ довкола//Вільний голос. 2023. 7 грудня.
    69. Сербенська О. Кирилиця – основа нашої писемності (на відзначення Дня старослов’янської писемності) // Слово Просвіти, 2-10 липня  2020 р.
    70. Сербенська О. А. Таємниця кириличної азбуки / О. А. Сербенська // Засіяно рясно – колоситься щедро. Науковий збірник на пошану доктора філологічних наук, професора, академіка АН Вищої школи, заслуженого діяча науки і техніки України Володимира Качкана (80-річчя з дня народження та 60-ліття творчої діяльності). Івано-Франківськ. Видавництво ІФНМУ, 2020. – С. 279-288.

     

    Статті у виданннях, які мають імпакт-фактор

     

    1. Marukhovskа-Kartunova O. Digital journalism and the role of social media in shaping public perception of Russian aggression in Ukraine / Olga Marukhovskа-Kartunova,Oleg Marukhovskyi, Maryna Aleksandrova, Iryna Ivanova, Nataliia Lebedenko // Amazonia Investiga. – 2023. – Vol. 12, No 69. – P. 143-152. – DOI:  https://doi.org/10.34069/AI/2023.69.09.12. (WoS, Q1)

    Статті в інших виданнях, які включені до міжнародних наукометричних баз даних Web of Science, Scopus та інших

     

    1. Puyda R. Higher Education Reform in Ukraine (2014 – 2022) in the Reception of Domestic Social Media / Puyda R., Dvorianyn P. // East European Historical Bulletin (Східноєвропейський історичний вісник). – 2024. – 31. – P. 203-217. – DOI: 10.24919/2519-058X.31.306356. (WoS, Q1)

    Статті в інших закордонних виданннях

     

    1. Lebedenko N. Words with the Prefix De- in the Ukrainian Online Media: Structure, Semantics, Tonality / Lebedenko, N., Datsyshyn, K., Haladzhun, Z., Kunanets, N., Veretennikova, N., et al. // Communication and Linguistics Studies. – 2024. – 10, 2. – P. 39-52. – DOI: 11648/j.cls.20241002.13.
    2. Калинів А.Л. Авторське «Я» в телевізійному репортажі на воєнну тематику / Калинів А.Л. // EUROPEAN CONFERENCE, Conference Proceedings.Мадрид. – 2024. – С. 208. – Uite.tewoet/hecurent-sakef-hecoranization.

     

Підручники

 

Дослідження

Наукова робота кафедри:

 

Упродовж існування кафедри (з 1993 року) її працівники підготували і видали понад 80 підручників, навчальних посібників, монографій, словників, брошур, десятки методичних рекомендацій з курсів теле- і радіожурналістики, які опановують студенти. Визнання науково-педагогічної громадськості здобули підручники і навчальні посібники «Радіожурналістика: засади функціонування» (2000), «Основи радіожурналістики» (2006), «Геноцид, етноцид, лінгвоцид української нації: хроніка» (2008,2024), «Журналістська майстерність» (2011, 2023), «Психологія мас-медіа» (2015), «Інформаційна безпека України: теорія і практика» (2017), монографії «Навічно кайдани кували: факти, документи, коментарі про русифікацію в Україні» (1995), «Завжди пам’ятай: Ти – Українець!» (два видання – 1996, 2001), «Не лукавити словом» (2003), «Кайдани ще кують» (2004), «Творімо разом Україну!» (2009), «Історія російщення українців» (співавтор М. Є. Рожик, 2011), «Шевченкове Слово» (2014), «Так! Я – Українець!» професора В. В. Лизанчука; «Українська мова. Практикум» (1983, 1990), «Словник труднощів української мови» (у співавторстві, 1989), «Основи мовотворчості журналіста в інтерпретації Івана Франка» (1993), «Антисуржик: Вчимося ввічливо поводитись і правильно говорити» (за заг. ред. О. А. Сербенської, 1994, 2011, 2017, 2019,2023), «Словник-довідник з культури української мови» (у співавторстві, 1996), «Актуальне інтерв’ю з мовознавцем: 140 запитань і відповідей» (у співавторстві, 2001), «Українська мова. Практикум. Для студентів гуманітарних спеціальностей вищих навчальних закладів освіти» (у співавторстві, 2000, 2001), «Практичний словничок нормативних висловів: Довідкове видання» (2002), «Культура усного мовлення. Практикум» (2003, 2004), «Екологія українського слова. Практичний словник-довідник» (у співавторстві, 2003, 2015), «Мовний світ Івана Франка» (2006), «Словник-довідник з культури української мови» (у співавторстві, 2006), «Основи телетворчості» (у співавторстві, 2007), «Словник паронімів української мови» (у співавторстві, 2008), «Характерники. Наша вдячність, шана і любов» (2011), «Голос і звуки рідної мови» (2020)  професора О. А. Сербенської; «Телебачення і формування духовності молоді: теорія  і практика: навчальний посібник» (2008) Н. Д. Темех, «Регіональне телебачення для дітей: принципи, функції, тематика: навчальний посібник» (2014) О. М. Білоус, «Новини на регіональному телебаченні: навчальний посібник» (2016) П. Я. Дворянин (співавтор В. В. Лизанчук), «Орфоепічна культура телерадіожурналіста. Практикум» (2015) Н. Є. Михайличенко, «Телевізійна та радіокомунікація: історія, теорія, новітні практики» (у співавторстві)

Викладачі кафедри керують дисертаційними дослідженнями аспірантів і здобувачів, підготовкою студентами курсових, бакалаврських і магістерських робіт. На кафедрі працює науковий семінар «Телевізійна і радіожурналістика в інформаційному просторі України: новітні технології та еволюція медіаплатформ»

Кафедра співпрацює у напрямку наукової діяльності з кафедрою телебачення і радіомовлення Київського національного університету імені Тараса Шевченка та факультетами журналістики Дніпровського національного університету імені Олеся Гончара, Класичного приватного університету (м. Запоріжжя) та іншими.

На кафедрі виконувалися держбюджетні теми. Деякі з них:

  • “Проблеми екології української мови” (спільно з кафедрою української мови філологічного факультету)
  • “Нові параметри розвитку українського публічного мовлення” (2004-2006)
  • “Наукові та навчально-методичні засади вивчення української мови як рідної та іноземної з використанням нових інформаційних технологій та Інтернету” (2002-2004)
  • “Мовностилістичні аспекти підвищення ефективності публіцистичного мовлення на українському телебаченні” (2005-2007)
  • “Семіотичний інструментарій на українському телебаченні: теоретичні засади і практика” (2008-2009).
  • “Ефірне мовлення у вимірах синергетичної сутності: теоретичні засади і практика” (2010-2011).
  • “Гуманістичні засади діяльності електронних ЗМІ в утвердженні українського національного інформаційного простору ” (2012-2015)
  • «Функціонування електронних засобів масової інформації України в умовах глобалізації» (2016-2018)
  • «Електронні засоби масової інформації в контексті гібридної війни Російської Федерації проти України» (2019-2021)
  • «Постправда в електронних засобах масової комунікації: інформаційно-психологічний аспект антиукраїнської маніпулятивної пропаганди» (2022-2024)
  • «Телевізійна і радіожурналістика в інформаційному просторі України: новітні технології та еволюція медіаплатформ» (2025-2029)

 

Розуміючи, що сучасний світ – це складна глобальна багаторівнева інформаційна система, яку утворюють три взаємозв’язані  системи нижчого рівня   „Природа”, „Людина”, „Суспільство”, у наукових статтях, навчальних посібниках, підручниках і методичних рекомендаціях наголошується, що основним  інтелектуальним  продуктом у сучасному  інформаційному суспільстві є документи, інформація, знання.

У контексті історичних та нинішніх зовнішніх  і внутрішніх  суспільно-політичних реалій мовиться про те, що український національний  інформаційний простір має  вбирати в себе  систему  засобів виробництва і розповсюдження правдивої  інформаційної, інтелектуальної, естетичної продукції, творці якої сповідують україноцентризм, засадами якого є національна свідомість, державницьке мислення, глибока моральність і духовність, патріотизм і громадянська мужність, необхідність розглядати всі важливі  події в Україні і світі крізь призму  національних інтересів України, загальнолюдських ідеалів і давати  обгрунтовану відсіч  агресії Російської Федерації.

 

Президент призначив довічну стипендію професору кафедри радіомовлення і телебачення Василю Лизанчуку

29.04.2025 | 14:55

29 квітня 2025 року Президент України призначив довічні державні стипендії видатним діячам науки, які досягли сімдесятирічного віку. Згідно з Указом Президента України №253/2025, стипендіатами стали четверо українських професорів, серед яких двоє – представники Львівського національного університету імені Івана Франка.
Довічну державну стипендію призначили докторові філологічних наук, професорові кафедри радіомовлення i телебачення факультету журналістики, Заслуженому журналісту України Василю Лизанчуку.

Щиро вітаємо Василя Васильовича з вагомим визнанням його праці! Бажаємо нових відкриттів і перемог задля розвитку науки та поступу Української Держави!

Читати »

Серед переможців конкурсу-захисту Малої академії наук України – майбутні журналісти

19.03.2025 | 13:51

На початку березня відбувся обласний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України. Більш ніж 300 учнів закладів загальної середньої освіти Львівщини продемонстрували свої наукові дослідження у різних секціях. Їх оцінювало поважне журі у складі науковців, педагогів та випускників МАН. Львівський національний університет імені Івана Франка став однією з локацій, на базі якої приймали учасників конкурсу.
Завідувачка кафедри радіомовлення і телебачення, доцентка Парасковія Ярославівна Дворянин була однією з наукових керівників дослідницької роботи Катерини Стародубець. Дівчина навчається у 10 класі...

Читати »

Відкрита лекція “Телевізійний текст як відображення сучасних мовних реалій”

19.03.2024 | 11:59

Запрошуємо всіх охочих на відкриту лекцію доцентки кафедри радіомовлення і телебачення Наталії Лебеденко, яка відбудеться 22 березня 2024 року о 10:10 у 307 авдиторії факультету журналістики (вул. Ген. Чупринки, 49)

Читати »

На кафедрі радіомовлення і телебачення відбувся науковий семінар на тему “Зміни медіаринку України після повномасштабного вторгнення”

02.10.2023 | 18:12

Завідувачка кафедри Парасковія Дворянин підготувала ґрунтовну доповідь на тему зміни українського медіаринку. Вона розповіла, що за різними підрахунками ринок реклами ЗМІ впав до 90%. Також із 24 лютого за даними Інституту масової інформації 233 редакції припинили свою діяльність.
“Частина редакцій змогла втриматись на плаву завдяки дотаціям власників або грантовій допомозі іноземних донорів, але чимало закрилися”, – зазначила  Парасковія Дворянин.
Окрім цього до обговорення долучились професор кафедри радіомовлення і телебачення Василь Васильович Лизанчук та інші викладачі.

Читати »