Про кафедру радіомовлення і телебачення
Кафедра радіомовлення і телебачення Львівського національного університету імені Івана Франка функціонує як самостійна структурна одиниця з 1 вересня 1993 р., відповідно до наказу ректора Львівського державного (нині національного) університету імені Івана Франка №847 від 14.07.1993 р. «Про внесення змін у структуру факультету журналістики» на підставі ухвали Вченої ради університету від 30 червня 1993 р. (протокол №11/6).
Спочатку на кафедрі було шість осіб: доктор фiлологiчних наук, професор, завідувач кафедри В. В. Лизанчук, докор історичних наук, професор І. В. Крупський, кандидат фiлологiчних наук, доцент В. М. Гой, кандидат фiлологiчних наук, доцент З. Є. Дмитровський, асистент О. К. Гулик, старший лаборант С. Д. Романюк. На кафедрі кілька років працювали доктор фiлологiчних наук, професор С. І. Горевалов, доктор фiлологiчних наук, професор Б. В. Потятиник, доктор фiлологiчних наук, професор Ю. Г. Шаповал, кандидат наук із соціальних комунікацій В. В. Бабенко, кандидат фiлологiчних наук Н. Д. Темех, кандидат наук із соціальних комунікацій І. О. Балинський, кандидат політичних наук, доцент А. В. Юраш, асистенти І. Я. Венгер (Луцюк), О. Г. Штурнак, голова обласної організації Національної спілки журналістів України Я. І. Климович, заслужений журналіст України В. В. Глинчак, заслужений журналіст України М. Т. Лубкович, тележурналіст А. П. Очколас, радіожурналіст С. І. Чудик, старший лаборант М. В. Струк, інженерами і техніками навчальної телерадіостудії (функціонує при кафедрі з 1 вересня 1996 р.) Ю. В. Мельник, Г. М. Сафроньєва, О. Ю. Чупрей.
Сьогодні навчально-методичний і виховний процес на кафедрі забезпечують доктор філологічних наук, заслужений професор університету, академік Академії наук вищої освіти України, лауреат Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка, заслужений журналіст України, лавреат премії імені В’ячеслава Чорновола в галузі журналістики і публіцистики, дійсний член НТШ В. В. Лизанчук (завідувач кафедри), доктор філологічних наук, заслужений професор університету, академік АН ВО України, дійсний член НТШ О. А. Сербенська, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент О. М. Білоус, кандидат філологічних наук, доцент Н. Є. Лебеденко, асистенти Л. Р. Борис, А. Л. Калинів, Т. В. Подедворний, Я. І. Табінський, лаборантка І. І. Бокало. Навчальною телерадіостудією завідує М. Т. Павлик. До навчального процесу залучені журналістка із ТРК «Люкс», кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент П. Я. Дворянин, народний артист України, професор О.П. Гарда, журналіст, керівник проєкту «Еспресо.Захід» І. К. Гулик.
Науково-педагогічну і суспільно-політичну діяльність професорів В. В. Лизанчука, О. А. Сербенської високо оцінено десятками відзнак (подяками, почесними грамотами, почесними дипломами, медалями, орденами). О. А. Сербенська нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, В. В. Лизанчук – орденами «За заслуги» ІІІ і ІІ ступеня.
Здобуваючи фах «Журналістська робота на телебаченні» і «Журналістська робота на радіо», студенти опановують курси та спецкурси «Телекомунікація: теорія і новітні практики», «Радіокомунікація: теорія і новітні практики», «Основи культури усного публічного мовлення», «Основи дикторської майстерності», «Історія радіомовлення і телебачення», «Реклама електронних ЗМІ», «Основи телевізійної документалістики», «Основи радіодокументалістики», «Українське радіомовлення: виклики часу», «Українське телебачення: виклики часу», «Сучасне телебачення і радіомовлення в контексті інформаційної безпеки України», «Ефірне мовлення в контексті засад риторики», «Усне мовлення в системі гуманістичних цінностей», «Телебачення і радіомовлення в контексті мовної політики», «Телебачення і радіомовлення в контексті формування українськоцентричної політики», «Методика створення радіо- і телепередач», «Інтелектуально-психологічні засади функціонування ЗМК», «Міжкультурна комунікація», «Українська мова і політика», «Креативні тенденції в мовленні публічної особи», «Фотожурналістика в системі ЗМК», «Основи зображальної журналістики», «Формування особистого бренду в журналістиці», «Інноваційні методи роботи з медіатекстом», «Піартехнології в медійному та гуманітарному просторі», «Конвергентна журналістика».
З 2012 р. при кафедрі функціонує студентське телебачення «Franko-TV». Студенти під методичним керівництвом викладачів і за технічною допомогою працівників телерадіостудії готують передачі про багатогранне науково-навчальне життя Університету, важливі суспільно-політичні, культурно-мистецькі події у Львові. На жовтень 2020 р. видано в ефір понад 300 годин різножанрових матеріалів. Ютуб-канал «Franko-TV» переглянуло 4,5 млн. глядачів.
Студенти Роксоляна Білоус, Ганна Бенедюк, Анастасія Браташ, Наталія Вітюк, Мар’ян Бринь, Христина Гавришків, Віталій Гембусь, Володимир Неживело під керівництвом викладача Я. І. Табінського та за допомогою працівників навчальної телерадіостудії А. С. Гірняка і М. Т. Павлика створили художньо-документальний фільм «Таємний щоденник Університету» (чотири серії), присвячений 360-річчю Львівського національного університету. Відзначення ювілею відбудеться у 2021 р. 6 червня 2020 р. в День журналіста Львівська обласна організація Національної спілки журналістів України за створення фільму оголосила студентів переможцями щорічного конкурсу «Перша удача». На Міжнародному конкурсі молодіжних медіакомунікаційних проєктів «То – МИ», який організовувала Асоціація українських редакторів, автори художньо-документального фільму «Таємний щоденник Університету» стали володарями Гран-прі.
Виробничу практику студенти проходять у телерадіоорганізаціях Києва, Львова, Вінниці, Івано-Франківська, Луцька, Рівного, Одеси, Тернополя, Чернівців та інших телерадіокомпаній. За умовами укладених угод між кафедрою радіомовлення і телебачення і львівськими телерадіоорганізаціями про спільну навчально-практичну діяльність щодо підготовки телевізійних і радіожурналістів студенти готують теле- і радіопередачі, які транслюють ці телерадіокомпанії.
Випускники, які спеціалізувалися в галузі теле- і радіожурналістики, успішно працюють на центральних телерадіоканалах, майже в усіх обласних філіях Суспільного телебачення і радіомовлення, а також за кордоном. Популярність, якою користуються фахівці Львівської школи телерадіожурналістики, свідчить про те, що здобуті на кафедрі теоретичні знання й практичні навички вони успішно втілюють у своїй повсякденній телерадіожурналістській творчості. Саме в цьому й полягає головна мета, яку перед собою ставлять працівники кафедри радіомовлення і телебачення. На це спрямована науково-педагогічна і методична діяльність колективу.
З 1997 р. кафедра видає збірник наукових праць «Теле- та радіожурналістика», який включено до переліку фахових видань України (свідоцтво про державну реєстрацію серія KB № 14757-3728 Р від 20.11. 2008 p., перереєстровано як фахове видання 12 травня 2015 р., наказ Міністерства освіти і науки України № 528). Уже вийшло 19 випусків у 20 книгах. Понад десять років професор О. А. Сербенська керувала держбюджетними темами: «Проблеми екології української мови», «Нові параметри розвитку українського публічного мовлення», «Наукові та навчально-методичні засади української мови як рідної та іноземної з використанням нових інформаційних технологій та Інтернету», «Мовностилістичні аспекти підвищення ефективності публіцистичного мовлення на українському телебаченні», «Семіотичний інструментарій на українському телебаченні: теоретичні засади і практика», «Ефірне мовлення у вимірах синергетичної сутності: теоретичні засади і практика». Науковими темами, над якими працюють викладачі кафедри, керує професор В. В. Лизанчук. Діють також наукові семінари викладачів кафедри і студентів. Кафедра радіомовлення і телебачення разом із Бі-Бі-Сі за програмою TACIS «Підвищення інформованості населення з екологічних питань» провела науковий семінар, в якому взяли участь викладачі, студенти, журналісти-практики. Викладачі кафедри друкують публіцистичні статті у газетах і журналах, виступають по радіо і телебаченню на актуальні теми суспільно-політичного життя в Україні, ведуть активну діяльність в соціальних мережах.
Під керівництвом професора В. В. Лизанчука підготовлено і захищено 8 кандидатських і одна докторська дисертація. Професор О. А. Сербенська керувала підготовкою і захистом 7 кандидатських дисертацій. В. В. Лизанчук і О. А. Сербенська є членами спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій та понад десяти редколегій наукових збірників і журналів. Вони понад 150 разів опонували і відгукнулися про кандидатські і докторські дисертації та автореферати кандидатських і докторських дисертацій. Члени кафедри – активні учасники міжнародних, всеукраїнських, регіональних наукових і науково-практичних конференцій, беруть участь у круглих столах, презентаціях багатьох видань.